13. aprill 1998 kell 22:00

Jeltsin valikus kindel

«Teist kandidaati ei tule. Pakkusin välja Sergei Kirijenko ja toetan teda lõpuni,» ütles Jeltsin eilses televisiooniesinemises.

Paljude parlamendiliikmete hinnangul puuduvad 35aastasel Kirijenkol peaministri tööks vajalikud kogemused. Reedel toimunud esimesel hääletusel toetas tema kandidatuuri 450st duumasaadikust vaid 143. Järgmine voor toimub selle nädala lõpus ning kui vajalikku 226 poolthäält ei saada, peetakse ka kolmas voor.

Kui ka siis Kirijenko kandidatuur toetust ei leia, tähendaks see duuma laialisaatmist ning uusi parlamendivalimisi 18 kuud enne õiget tähtaega.

Resoluutsest toonist hoolimata andis Jeltsin mõista, et ei soovi duuma laialisaatmist ning on valmis kompromissina kaaluma duuma fraktsioonide kandidaate uude valitsusse. Kommunistide nõudmise koalitsioonivalitsusest on Jeltsin aga tagasi lükanud. Samuti on mitmed olulised ministrikohad, nagu rahandus-, kaitse-, sise- ja välisminister, juba otsustatud.

Paljud parlamendisaadikud ei taha ennetähtaegseid valimisi ka saadikukohaga kaasnevate privileegide kaotuse hirmus, mistõttu poliitikavaatlejad leiavad alust eeldada, et Kirijenko kandidatuur lõpuks kinnitatakse.

Iga peaministrita päev on löök Venemaa majandusele, ütles Jeltsin läinud nädala reedel. Laupäeval sai Vene majandus aga toetust majanduspoliitika programmi kinnitamisest, millele kirjutasid alla peaministri kohusetäitja Sergei Kirijenko ja keskpanga juht Sergei Dubinin.

Programm on aluseks rahvusvahelise valuutafondi (IMF) reservlaenuprogrammi jätkumiseks ka 1998. ja 1999. aastal. Kokku võib Venemaa kuni 1999. aastani IMFilt laenata 2,8 miljardit dollarit.

Vene valitsus ja keskpank tahavad hoida makromajanduslikku stabiilsust, parandada maksude laekumist ning vähendada eelarve puudujääki. Valitsuse ja keskpanga juhid lubavad kiirendada reforme ja stimuleerida investeeringuid.

Erilist tähelepanu pööratakse loomulike monopolide -- raudtee, Venemaa Ühtse Energiasüsteemi ja Gazpromi -- paremale juhtimisele ja kontrollimisele.

Erastamisest saab avatud protsess, mis on rangelt kooskõlas seadustega, lubasid Kirijenko ja Dubinin.

Majandusprogramm esitatakse IMFi direktorite nõukogule mai teisel poolel.

Kokkulepe tuleb ajal, mil entusiasm Venemaa majanduse tuleviku suhtes on madalseisus. Alates valitsuse laialisaatmisest 23. märtsil on investorid olnud ootel. Paljud on oma rublad vahetanud välisvaluutaks, hoolimata Vene keskpanga korduvatest lubadustest rublat kaitsta.

Venemaa keskpanga sõnul ei kajasta praegused kõrged intressimäärad Venemaa majanduse tegelikku tugevust. Tööstuslik kogutoodang kasvas tänavu esimeses kvartalis aasta arvestuses 1,3 protsenti ning märtsis 4,8 protsenti, teatas eile Venemaa statistikakomitee.

Sergei Kirijenko ütles aga reedel parlamendis peetud kõnes, et Venemaa majandus seisis märtsis paigal ning palga- ja pensionivõlad on taas kasvama hakanud. REUTER-BNS-INTERFAX-ÄP

Hetkel kuum