13. aprill 1998 kell 22:00

Kesk-Euroopa tarbimispalavikus

OECD väitel on organisatsiooni kolm uut liiget --Poola, Ungari ja T?ehhi Vabariik -- kõik kimpus tugevast nõudlusest tingitud väliskaubanduse puudujäägiga.

Mis puutub majanduskasvu, siis peaks kasvutempo regiooni suurimas riigis Poolas aeglustuma 1997. a 7 protsendilt tänavu 4,6 protsendile. Poola vajab ühtaegu ranget fiskaalpoliitikat ja monetaarpoliitilisi piiranguid, et hoida majanduskasvu ning vähendada väliskaubanduse defitsiiti pikemas perspektiivis.

OECD prognoosis, et Poola jooksevkonto puudujääk kasvab tänavu 6 protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT), tõustes järgmisel aastal 6,1 protsendini SKTst. Möödunud aastal oli Poola jooksevkonto puudujääk 4,4% SKTst. Inflatsioon peaks püsima kõrge -- 11%.

Ungaris kasvas SKT OECD prognoosi kohaselt mullu 3,8% pärast 1996. aasta 1,3% juurdekasvu. Tänavu peaks riigi majandus kasvama 4,6%, kuid palkade liiga kiire tõus võib kaasa tuua ülekuumenemise. Ungari inflatsioon oli mullu kõrge -- 18,4%, valitsus tahab selle tänavu kärpida 13,5% peale.

Ungari jooksevkonto tänavuseks puudujäägiks prognoositakse 2,3% SKTst, võrreldes 2,2%ga möödunud aastal. Järgmisel aastal peaks defitsiit kerkima 2,6%ni.

OECD arvab, et Ungaril tuleb piirata tarbimist ja karmistada monetaarpoliitikat, kui ta tahab võita rahvusvahelist usaldust ja suruda inflatsiooni alla.

Mullu finantskriisi sattunud T?ehhi Vabariigi majanduskasv peaks langema tänavu alla 1% ning riigi majandusväljavaated sõltuvad suuresti krooni edasisest liikumisest, märkis OECD.

T?ehhi jooksevkonto puudujääk peaks kahanema 3,9%-le mulluselt 6%-lt ja 1996. a 7,6%-lt.

ELiga läbirääkimistele pääsenud Sloveeniat iseloomustab suhteliselt stabiilne areng. Majanduskasv tõuseb mulluselt 3,2%-lt tänavu 3,5%-le, inflatsioon alaneb 9,4 protsendilt 8%-le ja töötus püsib 7%. Sloveenial tuleks kiirendada pankade ja suurte ettevõtete erastamist, et makromajanduslikult toetada majanduskasvu, ütleb OECD. REUTERS-BNS-ÄP

Hetkel kuum