Ühispanga bilansimahu tänavune kasv 10 protsenti

14. aprill 1998, 00:00

Ühispanga eile avaldatud kvartalitulemusi nõrgestab analüütikute sõnul laenuprovisjonide vähenemine.

Mullu esimeses kvartalis oli Ühispanga puhaskasum 27,038 miljonit krooni.

Panga omakapital moodustas märtsi lõpus 1,4203 miljardit krooni. Sealhulgas moodustas aa?io 626,2 miljonit krooni, suurenedes kvartaliga 553,2 miljoni krooni võrra.

Panga võlad klientidele suurenesid esimeses kvartalis 3,8 protsenti 5,2 mld kroonini.

Panga brutolaenuportfell oli märts lõpus 5,5588 miljardit krooni, suurenedes kvartaliga 9,8 protsenti. Panga võlgnevuste kattesreserv vähenes kvartaliga viie miljoni krooni võrra 113,4 miljoni kroonini.

Panga pikaajalised finantsinveseeringud olid märtsi lõpus 395,5 miljonit krooni, suurenedes kvartaliga 79,0 protsenti.

Talinvest Suprema analüütiku Martin Lauri sõnul võiks Ühispanga kasuminumber olla väiksem, kuid bilanss veidi tugevam.

«Ühispanga tulemus oleks võinud olla natuke konservatiivsem ning laenuprovisjonid suuremad,» sõnas Laur.

Võrdluseks tõi Laur Hoiupanga, kes on oma provisjonide taset suutnud aasta lõpu seisuga sama hoida. Ka Hoiupanga deposiidid on paremini kasvanud, lisas ta.

«Kui Ühispank tahab ennast konservatiivseks pangaks nimetada, suurendab ta oma provisjone selle kvartali jooksul,» ütles Laur. «See, mis ta praegu võitis, tuleb järgnevate kuude jookul tagasi teha.»

Positiivsena märkis Laur Ühispanga finantstulusid, mis on ligi kaks korda suuremad kui Hoiupangal.

Hoiupank turgude asedirektori Ago Lauri sõnul paistab Ühispanga kasuminumber suuremana teistest pankadest erineva tulumaksu kirjendamise tõttu.

«Kui teised pangad kannavad potentsiaalse tulumaksukohustuse läbi kasumiaruande, siis Ühispank kirjendab seda otse omakapitali all,» rääkis Ago Lauri. «Sama loogika järgi saaksid teised pangad oma kasumit 26 protsenti tõsta.»

«Provisjoneerimisel jätkab Ühispank eelmise aasta taktikat,» tõdes Ago Lauri. «Eelmisel aastal 11 kuud provisjone ei tehtud ja viimasel kuul läks kogu kasum provisjonidesse.»

Ühispanga asepresident Ülo Suurkask ütles, et Ühispank näitab potentsiaalset tulumaksu omakapitalis reservide all.

«Kui meil tekkib kvartaalne potentsiaalne kohustus olemasoleva kasumi pealt maksta tulumaksu, siis me võtame ka selle kasumiaruandes üles,» selgitas Suurkask. «Selle kasumi pealt meil hetkel kohustust tulumaksu maksta ei ole.»

Laenuprovisjone moodustab Ühispank Suurkase sõnul iga laenu kohta eraldi.

Ühispanga laenuportfell kasvas esimeses kvartalis 500 miljoni krooni võrra. Samas vähenesid laenuprovisjonid viie miljoni krooni võrra.

Ago Lauri sõnul avaldatud tulemused panga aktsiale oluliselt ei mõju. Kui väikeinvestorid võivad suure kasuminumbri peale ostma hakata, siis suuremaid investeeringuid tehakse ikka põhjalikumalt analüüsides, rääkis ta.

Ka Hansapanga analüütiku Heikki Källu hinnangul Ühispanga majandustulemused olulist mõju aktsia hinnale ei avalda. «Olulisemat mõju avaldab see, kas ja kuidas toimub ühinemine Tallinna Pangaga,» lisas Källu.

«Arvestada tuleb ka, et Ühispangal ei ole suurt midagi konsolideerida,» tõdes Källu. «See põhimõtteliselt ongi kogu grupi tulemus.» BNS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:21
Otsi:

Ava täpsem otsing