15. aprill 1998 kell 22:00

Venemaa ootab Eesti ärimehi

Eesti--Vene ettevõtjate koda (EVEK) viis Eesti ettevõtjad eelmisel nädalal kohtuma Moskva kaubandustööstuskoja liikmetega. Kümne Eesti ettevõtte esindajaga tuli kohtuma ligi nelikümmend Moskva ärimeest.

«Moskva ärimehed ei taha kuulda Läti-vastastest sanktsioonidest ja suhete külmutamisest Baltimaadega, sest see kahjustab nende ärihuve,» kinnitab EVEKi regionaalsuhete direktor Gennadi Astapov. Ta usub, et Eesti--Vene majandussuhteid ootavad ees paremad ajad, sest Eestil on äri tegemiseks Venemaaga head eeldused.

«Moskva ettevõtjale mõjub Tallinnasse ärireisile tulek nagu puhkus, sest hinnad on siin madalad ja linn pakub turvalist meelelahutust,» leiab Astapov.

Vene ärimeestel pole eestlastega suheldes keelebarjääri, Eestit mäletatakse kui endist liiduvabariiki, loetleb Astapov emotsionaalseid plusse suhtlemisel Venemaaga.

«Eesti on Venemaast tunduvalt stabiilsem,» kinnitab ka Moskva Fundament-panga juhatuse liige Karen Pogosjan. Eestlaste investeeringud Venemaale näivad teda huvitavat. Pogosjan väljendab rahulolu, et Hoiupank ostis Moskvas Faba-panga.

«Pärast Riias toimunud SS-laste paraadi muutub Eesti üha ahvatlevamaks partneriks,» sõnab Pogosjan.

Gennadi Astapov püsib veendumusel, et ärimeeste organisatsioonide roll suhtlemisel Venemaaga muutub järjest tähtsamaks. Paljud eestlased on saanud varem idanaabriga tehinguid sõlmides petta, kuna neil puudus autoriteetne seljatagune.

Varasemad pettumused tasub unustada ja uuesti proovida, sest Venemaal ei taha keegi eirata kohaliku kaubanduskoja õnnistuse saanud lepinguid, selgitab Astapov.

«Moskva kaubanduskoja kaudu leiab häid äripartnereid,» kiidab Vene Ühisliisingu peadirektor Mart Grünvald. «Nüüd on meil suhted kaubanduskoja juhtidega ja võime alati nende poole pöörduda.»

Kui turg nõuab kaupa, ei huvita poliitika kedagi, väidab Grünvald. Eesti--Vene ettevõtjate koja korraldatud kohtumise rahalist kasu on raske mõõta, kuid Moskvasse sõidu kulud tasusid ennast ära, kinnitab ta.

ASi ETK Sisustus turundusdirektor Karil Tammsaar on siiski Venemaaga äri ajamise suhtes skeptiline. «Olin Moskvas üle kümneaastase vaheaja järel ja ei näe isikute tasandil suhtumise muutust,» kurdab ta. «Kui jutt läheb tõsisele ärile, ei kohta Vene poolelt tõsist lähenemist -- tehakse katteta pakkumisi.»

«Pangandus läheb Venemaale esimeses e?elonis, toiduainetetööstus seejärel ning muud tootjad sörgivad pikalt järel,» arvab kauplusemööbli valmistaja. «Seni, kuni liha- ja piimatootjad pole omi asju korda saanud, pole meil Venemaale suuremat asja, sest jutud Moskva ostujõust on tegelikult müüt.»

Moskva kaubandus-tööstuskoja liikmed on lubanud tulla Tallinnasse vastuvisiidile sügisel.

Hetkel kuum