Telekomi müügiga on tööd ja vaeva

17. aprill 1998, 00:00

«Telekommunikatsioonivaldkond on kõige kiiremini arenev äri maailmas,» räägib Raivo Vare. Ta ütleb, et sellel valdkonnal on piiramatu arenguruum, mis meelitab investoreid ligi. «17 protsenti genereeritavast rahavoost on pärit telekommunikatsioonivaldkonnast,» väidab Vare maailma praktikale tuginedes.

Vare leiab, et Eesti Telekom on palju enam arenenud kui selle valdkonna firmad lõunanaabrite juures. «Näiteks leedulased on veel 1992. aastas, toimub operaatorfirma erastamine ja otsitakse strateegilist investorit,» räägib Vare. Ta lisab, et 51 protsendi ulatuses Eesti Telekomile kuuluv AS Eesti Mobiiltelefon on Euroopas üks efektiivsemaid mobiilsideoperaatoreid.

Vare sõnab ka, et Eesti riskiaste on väiksem kui teistel riikidel. «Kui midagi untsu läheb, siis kadu on suhteliselt väike,» leiab Vare.

Küsimusele, mis võib untsu minna, vastab minister -- poliitika. «Aktsia hind on otseselt seotud telekommunikatsiooniseadusega,» seletab Vare.

Vare lisab, et kuna Eestis puudub sideamet, mis reguleeriks telekommunikatsioonivaldkonda, siis mida ebaselgem on potentsiaalsete investorite arusaam sellest valdkonnast, seda enam võib aktsia hind langeda.

Ühispanga kapitaliturgude direktor Margus Kangro, kes on võitnud pakkumuse kaudu seotud Eesti Telekomi erastamise nõustamisega, lükkab ümber väite, et investeerimisfirmale Nomura International teeb Eesti riik teiste investoritega võrreldes pidevalt eelistusi. «Pigem armastab Nomura meid,» sõnab Kangro. Ta kinnitab, et Nomura on teinud väga palju tööd Balti riikides ning juba kaks ja pool aastat tagasi teostas firma uuringu Eesti Telekomi erastamise tasuvuse kohta.

«Mitte ükski selline investeerimispank pole meie vastu nii suurt huvi tundnud kui Nomura,» lausub Kangro.

Kangro hinnangul on Eesti Telekomi aktsiate müük sellise suure investeerimisfirma nagu Goldman Sachs jaoks väga väike äri. Tema sõnul on summa, mida Eesti Telekomi 49 protsendi aktsiate müügist on võimalik teenida, väiksem kui varem ajakirjanduses väidetud 4 miljardit krooni. «Goldman Sachsile on suurim telekomi müük olnud 30--40 miljardit Eesti krooni,» lisab Kangro.

Statistikafirma IFR Securities Data andmetel oli eelmisel aastal rahvusvaheliste lihtaktsiate emiteerimisel maailmas juhtival kohal firma Goldman Sachs, kes pääses ka Eesti Telekomi erastamisnõustaja konkursi lõppvooru. Üks Eesti Telekomi konkursi võitnud konsortsiumis osalenud firmadest, ABN Amro-Rothschild, oli sama firma andmetel maailmas alles kümnendal kohal.

Raivo Vare ütleb, et iga konkursil osalenud firma esitas hulgaliselt tabeleid ja muid materjale, mis tõendasid, et just nemad on parim ja tunnustatuim firma Eesti Telekomi aktsiate müügi korraldamiseks. «Nii lihtsalt erastamisnõustaja valimine ei käi,» lausub Vare.

Vare kinnitab, et Eesti Telekomi erastamisnõustaja valisid välja parimad eksperdid, keda ta usaldab. Vastates küsimusele, kas konkursi korraldanud konsultatsioonifirmal KPMG võis olla valiku tegemisel ka erahuvi, ütleb Vare, et ta ei usu, et KPMG oleks korruptiivne firma.

Konsultatsioonifirma KPMG Eesti konsultant Roy Vaimand kinnitab, et võitnud pakkumus oli parim. Valiku kriteeriumiteks said Vaimandi sõnul teiste omaduste hulgas kogemus, pakkumuse hind ja erastamise meetod.

Vaimand tunnistab, et ABN Amro juhitav konsortsium on üks juhtivaid erastajaid ja tuntumaid investeerimispanku maailmas.

Eesti Telekomi 49 protsenti aktsiaid müüakse esmase avaliku pakkumise teel. Raivo Vare sõnul on see esimene kord, kui sellist aktsiate müügiviisi kasutatakse Eesti riigile kuuluvate aktsiatega kauplemisel.

Erastamisnõustaja konkursil osalenud konsortsiumid pakkusid Eesti Telekomi aktsiate noteerimiseks välja peamiselt Luxembourgi ja Londoni börsi. «Telekomi aktsiad noteeritakse Tallinna börsil ning vähemalt ühel rahvusvahelisel börsil,» ütleb Vare. Tallinna börsil noteeritakse Vare sõnul kuni 26 protsenti müüdavatest aktsiatest.

Varem on Eesti Telekomi aktsiate müümisel kasutatavat skeemi rakendatud ka Deutsche Telekomi ja France Telecomi puhul.

«Ma tean, kui suur töö see on,» ohkab Raivo Vare. Tema sõnul tunneb valitsuses keerulist aktsiamüügi tehnoloogiat peale tema vaid siseminister Olari Taal.

«Vaja on leida võimalikult pikaajalisi investoreid,» ütleb Vare.

Erastamisnõustaja, kelle koosseisu kuuluvad välisfirmad ABN Amro Bank, Rothschild & Sons ja Nomura International koos Ühispangaga, peab hakkama ette valmistama erastamisprospekti, milles peab sisalduma hulk uuringuid ja dokumente. «Prospekti pannakse kokku firma juriidiline ja raamatupidamislik külg,» ütleb Vare. «Samuti on vajalik ülemaailmne avalik firma esitlus ehk road-show.» Aktsiate ülemaailmse esitluse tahab teede- ja sideminister korraldada kuu kuni poolteist enne müügi algust.

Erastamisnõustaja konkursil osalenud ASi Talinvest-Suprema investeerimispanganduse direktor Hendrik Igasta kiidab nõustaja valikut ja ütleb, et Nomura on juhtiv aktsiate tutvustaja ja müüja maailmas, Rothschild & Sons on aga prestii?seim Briti nõustamisfirma, mis on Hollandi suure ABN Amro panga poolt üle võetud. «Rothschild on osalenud suurimate telekommunikatsioonifirmade erastamisel maailmas,» ütleb Igasta.

«See ettevõtmine on olulisim ja julgeim senini,» räägib minister Raivo Vare Eesti Telekomi aktsiate erastamisest.

Vare lisab, et aktsiate müüki on ülimalt soodne korraldada sellel aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:22

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing