Soovitame Villu Reiljanile ruletti

20. aprill 1998, 00:00

Riigikontrolli hinnangul eiras keskkonnaminister Villu Reiljan seadusi ja kehtivat korda, kui viis riigi sihtotstarbeliseks kasutamiseks mõeldud raha börsile. Tegemist ei olnud Reiljani esimese rikkumisega.

Äripäev leiab, et Villu Reiljan tuleb keskkonnaministri ametikohalt tagandada ja selle otsuse peavad langetama peaminister Mart Siimann ning Eesti maarahva erakond, mille liige Reiljan on.

Põhjus Reiljani tagandamiseks on lihtne -- ta on kaotanud usalduse. Ei saa usaldada kõrget riigiametnikku, kes sülitab kehtivate seaduste ja määruste peale ning riskib süüdimatult riigi rahaga.

Põhimõtteliselt võib keskkonnaministri teguviisi tõlgendada finantsdistsipliini rikkumisena.

Eriti ohtlik on veel see, et Reiljan ise peab oma teguviisi õigeks ja õigustab oma käitumist sellega, et riik mingit kahju ei kannatanud.

Pigem vastupidi, tänu sihtotstarbeliselt eraldatud raha seadusevastasele kasutamisele teenis ministeerium lisatulu. Selline lähenemine ? la võitjate üle kohut ei mõisteta on antud kontekstis küüniline. Mis oleks saanud siis, kui börsile pandud raha oleks kaotatud? Kes oleks kaotuse kinni maksnud? Vastus on maksumaksjad.

Hämmastav oli lugeda Eesti Päevalehest ka Mart Opmanni kommentaari Reiljani käitumisele. Nimelt leidis Opmann, et probleem saab alguse sellest, et osa asju on Eestis seadusandlikult reguleerimata.

Tule jumal appi, kas me ei suuda siis tõesti leida Eestist valitsuskabineti jagu inimesi, kes vaatamata seaduste puudumisele ja seaduses leiduvatele aukudele teeksid oma tööd ausalt ja eetiliselt. Vabandada Reiljani omavolitsemist ebatäiuslike seadustega on väga narr ja see on omane banaanivabariigi valitsusele. Kurb, kui Siimann tahab sellist meeskonda juhtida.

Kui Reiljani rikkumistele ei järgne tema taandamist ministri ametist, siis soovitab Äripäev tulevikus selliste konfliktide vältimiseks luua iga ministeeriumi ja riigiasutuse juurde oma väärtpaberiosakond, kes siis asutusele riigieelarvest eraldatud raha börsile viivad.

Võimalikud börsimängudest tekkivad kahjud saab katta stabilisatsioonifondi vahendite või mõne aktsiisi tõstmise abil.

Villu Reiljani personaalse mängukire rahuldamiseks soovitame aga valitsusel eraldada keskkonnaministeeriumile reservfondist iga kuu paar miljonit krooni ja komandeerida ta Las Vegasesse ruletti mängima. Kui panna kogu raha ühe numbri peale, siis hea õnne korral võib minister Villu Reiljan teenida riigile suure summa erakorralist tulu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing