Väike-Maarja kolhoosiloss odavale väljamüügile

20. aprill 1998, 00:00

Lääne-Viru maavanem Marko Pomerants ütles eelmisel nädalal Virumaa Teatajale, et ta taotleb täna koos siseminister Olari Taali ja haridusminister Mait Klaasseniga peaministri vastuvõttu, et leppida kokku ärimees Hinnosaarele kuuluva Väike-Maarja ärikeskuse riigile ostmises valitsuse reservfondi raha eest. Väike-Maarja vallavalitsus tahab ärikeskuse ja gümnaasiumi baasil rajada piirkondliku hariduskeskuse.

Kuigi ärikeskuse ehitusmaksumus on ligikaudu 30 miljonit krooni, hindas kinnisvarafirma Mendelson & Viru Partnerid Rakvere kesklinnast veerandtunnise kiire autosõidu kaugusel asuva ärikeskuse turuhinnaks 670 000 krooni. Tõnu Hinnosaar ütles, et ta ei nõustu keskust alla kahe miljoni krooni müüma ning läbirääkimiste alguses soovis hinnaks ligi kaks korda rohkem.

«Kinnisvarafirma hinnang pole objektiivne, sest vajasin nende ekspertiisi laenu garanteerimiseks,» ütles Hinnosaar, kelle sõnul kindlustas ta ärikeskuse tänavu aprillis kindlustusseltsis Leks rohkem kui 12 mln kr taastamisväärtusega.

Mendelson & Viru Partnerid juhataja Alari Reissaar, kes ärikeskusele mullu ekspertiisi tegi, kaitses oma hinnangut. «Eelmise aasta kevadel oleks saanud ärikeskuse 670 000 krooniga kolme kuu jooksul maha müüa,» ütles Reissaar. «Tänaseks on kinnistu hind veelgi langenud, sest ärimehed on saanud targemaks ja vabal turul pole seda võimalik müüa.» Reissaare sõnul seisavad praegu mitmed suurejoonelised kolhoosiaegsed objektid maal kasutult, sest investeerijaid pole võimalik Eestist leida. Omavalitsusele või riigile müümine päästaks hooned lagunemisest.

Reissaar toob näiteks endises Ed. Vilde nimelises kolhoosis nõukogude aja lõpul Pajustisse ehitatud büroohoone, mille päästis hävingust Vinni vald, kes hoone ära ostis. Väike-Maarja ärikeskuse sarnane maja Rakvere kesklinnas oleks kinnisvaraärimeestele magus pala ja maksaks mitmeid miljoneid. Mitu korda väiksema pinna ja piiratud kasutusvõimalustega kino Ilo müüdi Rakvere kesklinnas hiljuti lõbustuskeskuseks ligi 3 mln krooniga.

Reissaar ütles, et sügisese börsikõikumise järelkaja hakkab aastase hilinemisega kinnisvaraärisse jõudma. Esmajärjekorras satuvad löögi alla ärimehed, kes kolhooside lagunedes soodsalt kinnisvara soetasid, kuid nüüd haldamisega toime ei tule.

Hinnosaarel õnnestus tänavu leida üürnikke vaid poolele ärikeskuse pinnale. Väike-Maarja ärimehed hindavad Tallinna Panga peahoone sisearhitektuurilise lahendusega sarnase siseõue ja avarate galeriidega ärikeskuse üüri kõrgeks. Hoone suurus ja suurejoonelisus kahandab müügihinda ning tõstab ekspluatatsioonikulusid. Väike-Maarja äriline tuiksoon asub ärikeskusest paarsada meetrit eemal, kus on tagasihoidlikud ja odavamate ekspluatatsioonikuludega äripinnad.

Maavanem Marko Pomerants soovib vallavalitsuse õhutusel paigutada ligi 4000m² ärikeskusesse haridusministeeriumi Väike-Maarja ametikooli, et teha lisaruumi siseministeeriumi päästekolled?ile. Ametikool ja päästekolled? kasutavad praegu samu õppehooneid.

Vallavanem Sven Kesler ütles, et kinnisvaratehingute tagajärjel tekiks Väike-Maarjasse integreeritud hariduskeskus. Ärikeskus on galerii kaudu ühendatud gümnaasiumiga, mis võimaldab õpperuumide paindlikku kasutamist. Ametikoolis koolitatakse kondiitrid, autoremondilukkseppi ja puhastustöölisi. Õpet saavad ka puuetega lapsed. «Meil on head sidemed Soome Espoo puhastuskooliga, kelle abil saame hakata ette valmistama ELi nõuetele vastavaid puhastustöölisi,» ütles Kesler.

Tehingu järel kavatseb vald ametikooli munitsipaliseerida ja taotleda koolimajaks muudetud ärikeskuse valla omandusse. Ärikeskusest tööruume rentiv vallavalitsus plaanib kolida praegusesse ametikooli hoonesse alevi keskväljaku ääres.

Ärikeskus valmis 90ndate algul tollase kolhoosiesimehe Boris Gavronski juhtimisel Väike-Maarja kolhoosi administratiivhooneks

Tõnu Hinnosaar ostis hoone kolhoosi reformikomisjonilt 1993. «Viis aastat on inimesele optimaalne aeg ühe asjaga tegeleda,» põhjendas Hinnosaar eelmisel nädalal Virumaa Teatajale oma müügikavatsust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing