21. aprill 1998 kell 22:00

Economist hoiatab USA kriisi eest

Ehkki USAs on töötus rekordiliselt väike, ei paista esialgu mingit inflatsiooniohtu. Seepärast kõneldakse seal majanduse kuldajast. Uus tehnoloogia suurendab tootlikkust ja majanduskasv on kõrge, ilma et inflatsioon kasvaks, samal ajal saab üha rohkem inimesi tööd.

Kuid skeptikud ei jaga seda roosilist seisukohta. USA inflatsiooni kasvu on ennustanud varem rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja nüüd Briti majandusajakiri Economist, mis toob välja neli põhjust, miks USA majandusime ei saa jätkuda.

Esiteks on USA börsil noteeritud firmad tublisti üle hinnatud. Vaatamata sellele, et tänavu firmade kasum väheneb, jätkub nende aktsiakursi tõus, mille tase ületab isegi 1929. a börsikrahhile eelnenud taseme.

Teiseks on väga suur firmade ühinemise väärtus. Mõõtes protsentuaalselt sisemajanduse kogutoodangust (SKT), ületab ühinemiste väärtus 1988. rekordaasta. Analüüsid kinnitavad, et firmade ühinemislaine järgneb börsikursside tõusule. Nii oli see sajandi algul, 1920ndatel, 1960ndatel ja 1980. aastatel. Ja tagajärjeks on alati olnud börsilangus ja majandusseisak.

Kolmandaks on Ühendriikides järsult tõusnud kinnisvara hind. New Yorgi südalinnas on ruumide rent poole aastaga kahekordistunud.

Neljandaks on kasvanud rahamass, mis märtsis suurenes aastaarvestuses 10%. See on viimase 13 aasta suurim kasv. Kui rohkem kapitali heitleb vähema hulga varade pärast, on tulemuseks inflatsioon, isegi kui see ei puuduta tarbekaupu.

Ameerika mulli lõhkemine võib kahju tekitada kaht moodi. Võib tulla äkiline krahh, millega kaasneb finantsalane ebastabiilsus ja majandusseisak. Või kui aktsionärid hakkavad saadud tulu kulutama, siis hakkab tarbijahinnaindeks tõusma.

The Economist teeb järelduse, et keskpangal on ülim aeg intresse tõsta. Praegune ootame-vaatame-taktika sarnaneb 1920. aastate lõpu olukorrale, mil toimus börsikrahh. Aga hoiatused pole leidnud kõlapinda, sest USA keskpank pöörab endiselt peatähelepanu tarbijahindadele, mis vähemalt seni püsivad paigal. DI-TE-ÄP

Hetkel kuum