21. aprill 1998 kell 22:00

Eesti turismifirmade must äri

Eesti turismifirmad esitavad konsulaatidele valeandmeid nii välismaale sõita soovivate eestlaste kohta kui ka Eestit külastavate välismaalaste kohta. Tänavu veebruaris märkis turismifirma Multi Matkad OÜ Peterburi sõitnud Eesti ajakirjaniku viisataotlusele, et tegemist on Hoiupanga töötajaga ning võltsis viisataotlusel kliendi allkirja.

Klientide allkirjade võltsimine on üpris tavaline turismifirmade Baltic Tours, Kontakt ja Agis puhul, kinnitas Eesti peakonsul Peterburis Märt Piiskop.

«Baltic Toursi Peterburi filiaali direktor Antti Aru ei näe midagi erilist selles, et ta konsulaadi nurga taga võltsib viisataotlejate allkirju. Võltsimise kindlakstegemiseks ei pea olema kriminalist, sest paari minutiga ankeedile tekkinud allkirja on lihtne võrrelda passis oleva allkirjaga,» selgitas Piiskop.

Peakonsuli sõnul pole harvad juhtumid, kui turistide broneeringuna näidatakse hotelli, mis on remondi tõttu suletud, või räägitakse ühepäevasest ravipuhkusest ja meditsiinilisest teenindamisest Tallinna äärelinna odavas hotellis.

Antti Aru nimetas peakonsuli etteheiteid lapsikuteks. «Kuidas saab allkirja võltsimist kindlaks teha?» esitas ta retoorilisse küsimuse. «Tuleb kliendi käest küsida, kas on tegemist tema allkirjaga.»

Dokumentide võltsimisega seotud turismifirma Baltic Tours kuulub Tallinna aselinnapeale Mait Metsamaale. Baltic Toursi viisaosakonna juhataja Heli Leol väitis, et varasematel aastatel võltsiti tema firmas klientide andmeid kiirema teenindamise huvides, kuid tänaseks seda enam ei tehta.

Turismiameti peadirektor Silvi Bljumovit? avaldas imestust, et välisministeerium pole turismiametit peakonsul Märt Piiskopi tähelepanekutest informeerinud. Bljumovit? ütles, et turismiamet ei tea Eesti firmade massilistest viisavõltsingutest. Ameti töötajad mäletavad vaid üht paari aasta tagust juhtumit, kui turismifirmalt võeti litsents ära, sest firma korraldas kliendile Itaaliasse reisiks fiktiivse hotellibroneeringu.

«Praegu esitab valeandmeid vaid turismifirma Viru Travel, kes reklaamib, et teeb Saksamaale küllakutseta viisasid, kuid tal ei ole isegi tegevuslitsentsi,» ütles Bljumovit?.

USA konsul Tallinnas Henry Hand ütles, et eestlaste armastatuim trikk on kutse võltsimine. «Võltsingud on enamasti kehva kvaliteediga ja kergesti avastatavad ning võltsinguga esinenud isik ei saa enam kunagi USA viisat,» täpsustas Hand. USA saatkonnal ei ole turismifirmadega viisade vormistamiseks lepinguid sõlmitud ning iga taotleja vastutab oma paberite eest isiklikult.

Saksamaa suursaatkonna pressiesindaja ütles, et Saksa konsulaat Tallinnas avastab igal kuul ligi kolm valeandmete esitajat.

Blumovit?i arvates pole turismireisi deklareerimine komandeeringusse sõites suur patt, sest WTO normatiivide järgi on iga kodukohast üle 24 tunni eemal viibiv isik turist. «Meil on järelevalvekohustus turismifirmade üle, sanktsioonide õigust ei ole ja me ei saa teha kontrolloste, et tegelikku olukorda välja selgitada. Kahtluse korral pöördume majanduspolitseisse,» ütles ta.

Hetkel kuum