22. aprill 1998 kell 22:00

Kas säästulambibuum on vaid moeasi?

Heites pilgu täistuuridel töötavale voolumõõtjale, tabame ennast mõttelt: kuidas säästa?

Kokkuhoid algab minimaalsete vahenditega saavutatud maksimaalsetest tulemustest. Just sellesse kategooriasse kuulub ka säästulamp.

Olles vaieldamatult üks kõige valgusviljakamaid valgusallikaid, ei tähenda säästulambi kasutuselevõtt mitte ainult vähem kulutatud kilovatt-tunde. Säästulambi võlu peitub tema universaalsuses.

Omades väga laialdast kasutusvaldkonda, võib tema abiga üsna lihtsalt luua uue olustiku. Alati ei ole renoveerimise käigus otstarbekas välja vahetada tervet valgustit ja tihti piisab vaid hõõglambi asendamisest säästulambiga.

Kujundades oma kontori või kodu valguskliimat, on tähtis teada asjaolu, et inimorganismi tõrgeteta töö üheks eelduseks on võimalikult väike erinevus nn kunstliku ja loomuliku päevavalguse vahel.

Valgustehnikas iseloomustab seda suurust värviedastusindeks. Säästulampidel, nagu teistelgi luminofoorlampidel, on värviedastusvõime küllaltki kõrge.

Kasutades erinevaid valgusspektreid, võime luua erinevaid meeleolusid. Kui soovime saavutada hubast ja kodust valgustust, tuleb kasutada soevalge valgusspektriga toone (lampidel markeering 2700k).

Juhul kui valgustuselt oodatakse töise asisuse ja konkreetsuse rõhutamist, leiab kasutust üldvalge valgussektori toon (lampidel markeering 4000k).

Vahetades valgustis hõõglambi säästulambi vastu, võib probleeme tekkida kahe lambitüübi mõõtmete ja kuju erinevusega. Kui asendatud valgusallikas on kas liiga pikk (näiteks ei mahu plafooni ehk lambikupli sisse või ulatub näotult seinavalgustist välja) või ei ole ta sobilik liiga suure läbimõõdu tõttu, saab leida hõlpsa lahenduse, valides eri lambitüüpide vahel.

Varieerida saab siin kasutades nelja- või kuuekolvilisi või hoopis erikujuga lampe.

Kuigi firmad täiustavad pidevalt tehnoloogiat, esineb säästulambil ka mõningaid puudusi.

Peale teada-tuntud külmakartlikkuse ei ole veel võimalik säästulambi valgusvoo reguleerimine. Seega on välistatud säästulambi kasutamine reostaadi ehk hämardiga valgustites. Kuid selle probleemi lahenemine on vaid aja küsimus.

Säästulambile omane vähene soojuseraldus ei sea valgustile nii karme nõudeid, kui see on hõõglambi puhul, kus ainult 5% kasutatud energiast muutub valguseks ja 95% eraldub soojusena.

Säästulambi tööasend ei ole oluline. Ühevõrra hästi teenib ta teid igas tööpositsioonis, mis lisab lambile kasutusvõimalusi.

Juhul kui teie arusaamades tähendab säästmine ka töövõime taastumist ning mõnusat enesetunnet inimsõbralikus valguskliimas, siis kokkuvõttes säästate rohkemgi, kui oskate arvata.

Kas säästulambibuum on vaid pelgalt trend? Kui arukus on moeasi, siis kindlasti.

Hetkel kuum