Maksuamet sai etapivõidu

24. aprill 1998, 00:00

Seega jätkub maksuameti ja väärtpaberite keskdepositooriumi vaidlus selle üle, kas maksuametil on õigus saada infot kõikidel väärtpaberikontodel kajastatud tehingute kohta, taas ringkonnakohtus.

Samas ei saa maksukorralduse seadus olla õiguslikuks aluseks info nõudmisel piiramatu isikutegrupi kohta, märgib riigikohus. Ka ei anna seadus õigust nõuda teavet isikute kohta, kes võiksid maksuameti arvates kunagi edaspidi rikkuda maksuõigust, näiteks seoses aktsiate müügist saadud tulu maksustamisega.

Riigikohtu määruses öeldakse, et väärtpaberitehingute puhul on maksustatavaks tuluks müügihinna ja soetamismaksumuse vahe. Seega ei ole ühegi väärtpaberitehingu puhul võimalik väärtpaberi ostjal ette teada tulumaksuga maksustatavat summat.

Väärtpaberite müügist saadud tulu peab arvutama maksumaksja, esitades selle kohta tuludeklaratsiooni. Residendist juriidiline isik kajastab aga saadud tulu hoopis raamatupidamisarvestuses ning ettevõtte tuludeklaratsioonis seda tululiiki eraldi ei kajastata.

Seega ei ole residendist juriidilise isiku puhul võimalik võrrelda EVK andmeid tuludeklaratsiooniga, vaid selleks tuleb kohapeal revideerida ettevõtja raamatupidamist, tõdetakse määruses.

Keskdepositooriumi registriosakonna juhataja Ahto Kink kinnitas, et seni on maksuamet informatsiooni kogumisel väärtpaberikontode omanike kohta üles näidanud mõõdukust. Konkreetsete isikute kohta tehtud õiguspärastele järelepärimistele on EVK ka vastanud. «Maksuametil on see õigus olemas, sinna pole midagi teha,» ütles ta.

Depositooriumi tegutsemise aluseks on leping rahandusministeeriumiga, kelle haldusalas tegutseb omakorda maksuamet. Kohtuvaidluste käigus nentis depositooriumi esindaja vandeadvokaat Jüri Raidla, et kui maksuameti ettekirjutus oleks keskdepositooriumisse jõudnud rahandusministeeriumi järelepärimisena, oleks depositoorium pidanud sellele ka vastama.

Ahto Kink tunnistas eile, et maksuamet ei ole tänaseni siiski seda teed läinud. Ilmselt ei taha ministeerium endale seda riski võtta, lausus ta.

Kink avaldas arvamust, et tegelikult peaks riigikogu vastu võtma eraldi seaduse keskregistri pidamise kohta. Vastava eelnõu koostamist ongi depositooriumi siseselt juba alustatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing