23. aprill 1998 kell 22:00

Mis juhtub siis, kui Kirijenkot ei kinnitata peaministriks?

Ei ole normaalne, kui riik elab ilma valit-suseta. Tõenäosus on küllalt suur, et ta kinnitatakse, aga kui ei kinnitata, on tõenäosus suur, et parlament saadetakse laiali.

Kui läheb valimisteks, ei ole sugugi kindel, et valitakse kvaliteedi poolest samaväärne parlament, nagu on praegu. Siis tulevad kõik pisinaabrite probleemid kindlasti mängu, sealhulgas ka eestlaste omad. Läti teema on kuum ja lihtsa Venemaa jaoks on Riia ju Leedu pealinn. Kõike seotakse Baltikumiga. Kõik see kampaania kahjustab ärilisi suhteid ettevõtjatel Venemaaga.

Siis ikkagi Jeltsin saadab selle seltskonna laiali ja kuulutab välja erakorralised valimised. Ma ei usu, et see Eestile mingisuguseid erilisi probleeme tekitab. Ikkagi seesama vana klassikaline asi, et kõik asjad, mis on vahepeal kokku lepitud valitsuste vahel, see töö võib teatud määral saada häiritud, kuna ei ole jälle Vene poolelt inimesi, kes julgeksid midagi otsustada.

Aktsiaturgudele selline uudis hästi ei mõju. Positiivne signaal turgudele oleks Kirijenko kinnitamine peaministriks. Mõjuks ka välisinvestoritele positiivselt. Riigiduuma valimised on pigem ikkagi jälle ebastabiilsus ja turud reageerivad sellele miinusmärgiga.

Kui kinnitatakse, on see aktsiaturgudele ja kapitaliturgudele positiivne uudis ja seda, kui ei kinnitata, võib pidada negatiivseks uudiseks. Kui ei kinnitata ja selle tõttu tulevad uued valimised duumas, siis see tekitab kaunis segase olukorra Venemaal, mis kindlasti pidurdab väga paljud protsessid. Ja pärast seda on tavaline äriajamine mõnevõrra raskendatud.

Majanduse seisukohalt on valimisetapp järjekordne seisakuaeg ja eks ta Venemaale täpselt seda tähendabki, et inimeste tähelepanu läheb hoopis mujale.

Senikaua, kuni on konstruktiivne periood, kus tegeldakse üldise majanduse arendamisega ja mõeldakse praktilisemalt, on kõik korras. Kui läheb jälle emotsioonideks, ei tähenda see midagi head.

Kuidagi ei tahaks enam uskuda, et kui praegu ka uued valimised tulevad Moskvas, et see koosseis saaks rohkem kommunistlik. Viimasel Moskva linnavolikogu valimisel ei saanud kommunistid ju ühtegi kohta. Suund on kõvasti muutunud.

Kes oskab öelda, võib-olla kiiremad valimised oleks isegi kasuks. Kui ajakirjandust jälgida, siis eelmisel aastal tehti väga suuri pingutusi, et neid vanu võlgu väikseks viia. Võib-olla on oht, et kui valimised on aasta pärast, on võlad hulga suuremad ja siis on ka opositsioonil suuremad võimalused. Ma ei arva, et see üheselt kõige halvem variant oleks. Vene riigile on ta muidugi keeruline küsimus, eks valimised ole keeruline lõbu.

Hetkel kuum