Soome ja Rootsi koostasid turvaplaani

24. aprill 1998, 00:00

Dokumendile kirjutasid teisipäeval alla Soome välisminister Tarja Halonen ja Rootsi välisminister Lena Hjelm Wallén ning see edastatakse Viini Euroopa julgeoleku ja koostöö organisatsioonile (OSCD) edasiseks arupidamiseks Läänemere piirkonna julgeoleku üle. Enne seda antakse Soome ja Rootsi algatus kõigi Läänemeremaade, samuti USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa valitsustele.

Seda dokumenti ajendasid Soomet ja Rootsit koostama mullu oktoobris Venemaa poolt Eestile, Lätile ja Leedule pakutud ühepoolsed julgeolekugarantiid, mille need riigid tagasi lükkasid. Ka Rootsi ja Soome valitsuse esindajad, kes samuti Venemaa ettepanekutesse külmalt suhtusid, ütlesid, et praeguse kahe riigi koostatud dokumendi eesmärk on aidata suurendada usaldust Venemaa ja temaga piirnevate Läänemereriikide vahel.

Soome ja Rootsi julgeolekuettepanekutes soovitatakse tihendada Läänemere piirkonna riikide sõjaväe vastastikuseid inspekteerimisi ning teha ühisõppusi ja -harjutusi NATO rahupartnerlusprogrammi alusel. Algatuses öeldakse, et soovitatud ettepanekud ei paku julgeolekutagatisi, vaid need saavad teostuda üksnes kõigi Läänemeremaade vabal tahtel.

«Me ei ole huvitatud president Jeltsini pakutud julgeolekupaktist, kuid me soovime muuta sõjalist valdkonda tunduvalt avatumaks,» ütles Rootsi välisministeeriumi kõrge ametnik.

Lisaks Baltimaade rahustamiseks mõeldud ühepoolsetele garantiidele lubas Venemaa president Boriss Jeltsin mullu detsembris Stockholmi külastades vähendada Loode-Venemaa maa- ja mereväeüksusi 40% võrra.

Täna jätkub USA senatis NATO laienemise arutelu. NATO laienemise vastu peavad kampaaniat väga mõjukad äri- ja poliitikaringkonnad, kelle sõnul kahjustaks see USA suhteid Venemaaga ja läheks USA-le 15 aastaga maksma 125--250 miljardit dollarit.

Senaator John Warner soovitab pärast Ungari, Poola ja T?ehhi astumist NATOsse kuulutada laienemisele kolmeaastane moratoorium. FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing