Ettevõtjad: suhted paranevad
Väärtpaberiturg jääb esialgu Kirijenko kinnitamise suhtes ettevaatlikuks

27. aprill 1998, 00:00

Eesti suurettevõtjate assotsiatsiooni esimees Aadu Luukas ütles, et suhtub Kirijenko peaministriks kinnitamisse positiivsete ootustega, sest loodab Venemaal reformide jätkumist ja majanduspotentsiaali kasvu. Kirijenko lubadus vähendada alanud nädalal naftaaktsiisi 55 rublalt 45-le võib Luukase arvates suurendada Vene naftatoodete transiiti läbi Eesti.

Kui duuma oleks Jeltsini kandidaadi tagasi lükanud, tulnuks riigiduuma valimised ja keegi poleks pika aja jooksul majandusega tegelenud, rääkis Luukas. «Ma ei kõhkle väljendamast usku, et Eesti-Vene valitsuste ühiskomisjon hakkab nüüd tööle ja mõjutab majanduse arengut positiivselt,» selgitas Luukas.

Eesti-Vene ettevõtjate koja esimees Oleg Karpikov täheldas, et Venemaal on alanud noorte majandusmeeste pääsemine võimule. Ta avaldas lootust, et Venemaal saab lõpuks kord majja ja poliitiliste mängude asemel tõusevad esiplaanile majanduslikud kaalutlused.

«Ärimehed ootavad juba neli aastat piirilepingu ja majanduslepingute sõlmimist Venemaa ja Eesti vahel, aga seni on iga kevad toonud kaasa pettumuse,» lisas Karpikov. «Kõik tehnilised eeltööd on tänaseks tehtud ja loodan, et lepingud sõlmitakse juba sellel aastal.»

ASi Valga Group nõukogu esimees Tiit Vähi suhtus uude Venemaa valitsusjuhti positiivse ettevaatlikkusega. «T?ernomõrdin oli juba küllalt kaua ametis olnud, et midagi muuta. Kirijenko kui uue põlvkonna inimene võib tuua suhetesse muutuse. Aga kuhupoole?» arutles Vähi.

Eesti ekspeaminister soovis enne lõpliku hinnangu avaldamist näha Kirijenko valitsuse koosseisu, sest üksnes poliitilised deklaratsioonid ei näita valitsuse tegelikke eesmärke.

«Tegelik võim on Venemaal ikkagi Jeltsini käes ja vajaduse korral saavutab ta oma eesmärgid jõuga,» ütles Vähi.

Aktsiaturud reageerivad Kirijenko ametisse kinnitamisele ettevaatlikult, sest Venemaal on endiselt ebastabiilse riigi maine, ütles HF Kapitali juhataja Margus Uudam.

«Ma ei riski börsimuudatusi numbritega prognoosida, sest esmaspäevaks võib Venemaalt jälle negatiivseid uudiseid tulla,» ütles Uudam reedel. Jeltsini edu peaks aktsiaturge positiivselt mõjutama, kuid investoritel pole kindlust, et Vene-Läti kriis ei kordu.

Piimatootjad ei looda Kirijenko edust Eesti majandusele positiivseid tagajärgi. «Oleme oma Vene turuga seotud arvestused sidunud Jeltsini positsiooniga,» selgitas Ühinenud Meiereide juhatuse esimees Aivar Pärgmäe. «Venemaa jahe suhtumine Eestisse ei muutu enne presidendivalimisi, sest Venemaa välismajanduspoliitika sõltub presidendist.»

Pärgmäe kinnitas, et Ühinenud Meiereide äripartnerid Venemaal ootasid Kirijenko kinnitamist peaministriks, sest näevad selles noorte majandusmeeste põlvkonna läbimurret võimu juurde. «Vahepeal olid Venemaal majandusjuhtideks sotsialismiaegsed tudid ning alati pidid nurgataguseid pidi otsima, kes tegelikult mängu juhib. Nüüd on võim 40--50aastaste käes,» selgitas Pärgmäe.

Enne peaministri toolile istumist on 35aastane Sergei Kirijenko juhtinud oblasti komsomolikomiteed, panka, naftatehast ja energeetikaministeeriumi. Ta pole kuulunud ühegi praegu Venemaal mõjuka poliitilise jõu juhtisikute hulka. Kirijenko sai valitsuse liikmeks ligi kuus kuud tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing