27. aprill 1998 kell 22:00

Korruptsioonikahtlus metsaoksjonil

Maavanema otsus võttis riigilt 561 000 krooni

Põlva maavalitsuse korraldatud oksjoni 349 174kroonise alghinnaga väikese järvega metsatükile võitis valla elanikku Lehte Vilti esindanud talunik Toomas Laaniste, kes pakkus 2,3 miljonit krooni. Kokku pakkusid kolm oksjonil osalenut 40 korda.

Põlva maavanem Kalev Kreegipuu andis 25. märtsil välja korralduse, mis tühistas esialgse oksjonitulemuse ja tunnistas oksjoni lõppenuks pärast 0,6 miljoni krooni suuruse pakkumuse esitamist. Väiksema pakkumuse esitas Põlva vallavanema Tarmo Tamme isa, keda oksjonil esindas Tarmo Tamme õemees Arno Jurjev.

Maavanem põhjendas oma otsust sellega, et 0,6 miljonit krooni kuulutati välja pärast kolmandat haamrilööki, mis peaks seaduse järgi oksjoni lõpetama.

«Päev enne enampakkumist pakkus Jurjev mulle algul 5000 ja pärast 35 000 krooni, et ma enampakkumisele ei tuleks, aga ma ei võtnud seda ettepanekut vastu,» väitis Laaniste, kes kahtlustab maavanema ja kohalike vallaametnike kokkumängu.

Laaniste ja teise pakkuja, Kalev Kõllametsa väitel lõi oksjonipidaja haamriga kolm korda nii kiiresti, et seda ei pannud keegi tähele. Seejärel esitasid nad protsesti ja oksjon läks edasi. Kõllamets ütles, et ta oli üllatunud, kui maavanem oksjoni tulemuse hiljem ühtäkki tühistas.

Põlva vallavanema isa sai 24 hektarit metsa koos järvega kätte 600 000 EVP-krooni eest, mis praeguse kursi järgi võrdub 198 000 krooniga. Laaniste pakkumus oli 2,3 miljonit EVP-krooni, mis võrdub 759 000 krooniga. Riigil jäi saamata 1,7 miljonit EVPd ehk 561 000 krooni.

«Mul pole vallavanemaga just kõige parem läbisaamine, sest me ei kuulu sellesse ringi, kes Põlvamaal asju otsustab,» selgitas Laaniste oksjoni tagamaid.

Möödunud sügisel oli Laaniste ühel metsa erastamise enampakkumisel ainus osaleja, kel kõik oksjonitingimused täidetud, kuid maavalitsuse ametnikest enampakkumise korraldajad lubasid osalema ka teisi. Kohus tunnistas enampakkumise komisjoni tegevuse seadusevastaseks ja selle maaüksuse müügiks korraldatakse uus enampakkumine.

Põlva maavalitsuse maaosakonna korraldatud maa enampakkumistel on maa müüdud enamasti alghinnaga. Metsa puhul on aga lõpphind kohati 3--6 korda alghinnast suurem.

Hetkel kuum