Kaitse firma tehnikat energiasüsteemi häirete eest

29. aprill 1998, 00:00

Energiasüsteemi ei ole võimalik sajaprotsendiliselt kaitsta ootamatuste eest. Juhtuda võib inimlikke eksitusi nagu möödunud suvel Harjumaal, kui montööri vea tõttu kadus ligi 20 minutiks elektrivool kogu Lääne-Eestis.

Elektrivarustuse stabiilsuse tagamiseks kasutatakse katkematu energiavarustuse allikaid (e. k. KEA, ingl. k. UPS -- uninterruptable power supplies).

Meie teadvusse on KEAd jõudnud eelkõige seoses arvutite kasutamisega. Maailmas leiab aga enamik KEAdest kasutust hoopis tööstuses, telekommunikatsioonis, meditsiinis.

KEA-süsteemi kogumaksumus on alla 1% uute arvuti- või teiste süsteemide maksumusest. KEA-süsteemi kaitse all olevatel seadmetel on väljakutseid teenindusele kuni 15% vähem.

KEA-süsteemid võib jagada kahte põhilisse tüüpi: ootere?iimis töötav KEA (standby) ja pidevalt töötav KEA (on-line).

Ootere?iimis töötav KEA kasutab vooluvõrku esmase energiaallikana ja patareid sekundaarse vooluallikana. Kui esmane vooluallikas on ebapiisav või esinevad häired, lülitub KEA 2--6 ms jooksul ümber akutoitele. Kui vool esmases vooluallikas taastub, laetakse akud uuesti. Selle süsteemi KEAd on tavaliselt väikese võimsusega (kuni 2 kW) ja neid tuleb kasutada ainult tootja poolt ettenähtud seadmete toiteks, sest akure?iimis on väljundpinge ristkülik- või trapetsimpulsikujuline.

Pidevalt töötav KEA muundab kogu vooluvõrgust tuleva vahelduvvoolu alalisvooluks ja seejärel stabiliseeritud vahelduvvooluks. Akud on ühendatud paralleelselt. Voolukatkestuse korral kasutatakse akusid, kusjuures ümberlülitamise aeg puudub. Aeg, mille jooksul KEA suudab hoida normaalset pinget, on 10 minutit kuni kolm tundi.

Energiahäirete puhul ootere?iimis süsteemis on sekundaarsele pingeallikale ümberlülitamiseks vajalik lünk esmases toites. Pideva toitega süsteemis ei ole mingi üleminek vajalik, välja arvatud ebatavaliste probleemide või akurikke korral. Erilise töökindluse tagamiseks kasutatakse pideva toitega KEAde paralleellülitust.

KEAd võimaldavad distantsdiagnostikat ja -juhtimist. Suuri süsteeme kontrollib tootja telefoniliine kasutades sõltumata KEA asukohast. KEA võimaldab kontrollida protsesse ka voolukatkestuse ajal, lõpetab pooleliolevad tööd ja sulgeb normaalselt programmid arvutis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing