28. aprill 1998 kell 22:00

Virtuaalne messiboks tutvustab targemat tarkvara

Järjekordse alanud arvutimessi välimus on kenam, puhtam, vaiksem ja seega ka igavam. Boksist boksi jalutades oleks nagu monitoride väljanäitusel -- see, mida monitorid näitavad, on reeglina ammutuntud kraam oma teada-tuntud headuses või kehvuses. Umbes sama on ka kommentaar, kui kelleltki osalejatest või asjatundjatest-külastajatest küsida, mis silma jääb: näidatakse pilte, räägitakse sõpradega.

Vaevalt et midagi rabavalt uut arvutimessilt Kompuuter leida õnnestub. Messi peamine maksev külastaja on siiski keskmine arvutiostja oma ettekujutusega arvutist kui 25 000 krooni maksvast seadmest. Võimsat tööjaama vaevalt keegi siia ostma tuleb -- õieti polegi ju suuremat kodumaist tootmist, kus sellist jaksu kasutada.

Aga keskmist arvutiostjat võib ju rõõmustada ka muidu. Eelmisel nädalal ilmunud arvuti eris rääkisin messiteemalises artiklis virtuaalsest messiboksist ja suhtekaubandusest, selle põhjalikum versioon on kättesaadav Internetist minu kodulehekülje alt. Selle aasta märksõna on nimelt pigem senisest nutikam tarkvara kui veel paarsada megahertsi kiirem arvuti. Ja «soft» ei tähenda sugugi vaid Microsofti ja Wordi.

Sellel aastal ei ole arvutinäitustel mõtet otsida lamedat kuvarit või kavalaid pisividinaid, elu on siirdunud Internetti ning kõik uus ja ahvatlev peab olema üle selle transporditav.

Miks ma trükin alati kõik e-postiga saabunud või veebist leitud dokumendid paberile välja, kui neid võiks ju ka ekraanilt lugeda? Sellepärast, et paberihunnikut on parem sirvida, lehitseda ja lapata. Pikk Wordi dokument on arvutis vaatamiseks nagu ennemuistne pärgamendirull, äärmiselt ebamugav ning kehvalt navigeeritav.

Trellix aitab luua ekraanil lugemiseks mõeldud dokumente -- ekraani ülaosas on dokumendi kaart, kus on näha teemad ja nende omavahelised ühendused, allpool on mitmeks jaotatud tekstiosa.

Kasutajale pakutavad tööriistad on kõik seotud teksti tükeldamise ehk ekraanitäiteks jaotamise või siis teksti eri osade omavahel kokkuühendamisega.

Virtuaalne messiboks minu koduleheküljel on muide ka tehtud Trellixis ja hiljem www-kujule eksporditud.

Oleks aeg lõpetada see pidev ise kujundamine ja ilutegemine. Miks ei võiks keegi teha teile hinnakirja, kataloogi või tootetutvustuse kujunduspõhja nii, et arvuti oskaks vajaliku info selle peal ise õigetesse kohtadesse paigutada?

iPublish nimelt seda võimalust pakubki. Kui on kirjeldatud tekstistiil, pildistiil, pildiallkirja stiil, siis edasi on kogu kujundus nagu ankeedi täitmine, tuleb vaid vajalikud komponendid kohtadele lohistada.

Lisahüvena on võimalik kujundust hiljem lihtsalt muuta, sest kui arvuti juba teab pealkirjadest ja muudest sellistest olulistest tekstiosadest, siis miks ta ei peaks oskama teie loodud sisu uute nõuete kohaselt ümber tõsta. Nii ei ole küll vist väga praktiline teha, aga suure A4-formaadis tootekataloogi saab ühe hiireliigutusega muuta hulgaks tootevoldikuteks.

Ausalt öeldes on neid mõlemaid, nii Trellixit kui iPublishit, väga raske sõnadega kirjeldada, sest tööpõhimõte on meile harjumuspärasest niivõrd erinev. Neid peab ise nägema ja proovima.

Nende programmide tootjate kodulehekülgedelt saab endale ka 30päevase prooviversiooni tõmmata.

Hetkel kuum