29. aprill 1998 kell 22:00

Pangal vesi ahjus

Hansapank ja Hoiupank teatasid taas, et ühinevad. Tragikoomi-liseks muutunud ühinemise ettepaneku algatajaks oli nüüd Hoiupank ja põhjuseks kuulus Daiwa laen, mille kuus Hoiupanga juhtivtöötajat võtsid möödunud aasta sügisel emissiooni päästmiseks.

Äripäeva arvates olid Hoiupanga tegevjuhid panga juba maha mänginud ja Hoiupanga suuraktsionäridel ei jäänud lihtsalt enam teist võimalust, kui teha ühinemisettepanek Hansapangale.

Selgeks sai ka see, et kahe panga ühinemist dikteerib ikkagi Daiwa laen, mitte eurointegratsioon ja sünergia, nagu pangajuhid ise on püüdnud põhjendada.

Hoiupanga juhtivtöötajate firma Hoiupanga Töötajate AS oli Jaapani investeerimispangalt Daiwa võtnud laenu ligi 230 miljonit krooni ja jäänud ligi 100 miljoni krooniga kahjumisse. Laenu tagasimaksmise või võimalik laenulepingu pikendamise tähtaeg kukkus nendel päevadel.

Eile teataski Hoiupanga vastne juhatuse esimees Üllar Jaaksoo, et Hoiupank maksis ise Daiwale laenu ära. Kogu tehingust võib Hoiupank Jaaksoo sõnul kahju saada kokku 30 miljonit krooni.

Hoiupanga uus juht ei erine oma eelkäijast Aare Kilbist, kes on Daiwa laenuga seoses avalikkusele ning väikeaktsionäridele puru silma ajanud. Jutud, et see ei mõjuta Hoiupanka ja ühinemist, osutusid valeks.

Nüüd räägib Üllar Jaaksoo, et Hansapangale tehtud ühinemisettepanek ei ole seotud Daiwa laenu tagasimaksmise tähtajaga. Need kaks asja kukkusid ainult «juhuslikult» ühele kuupäevale.

Lahkhelid Hoiupanga omanike ja nüüdseks endiste tegevjuhtide Aare Kilbi ja Priit Halleri vahel jõudsid esimest korda avalikkuse ette Hoiupanga aktsionäride üldkoosolekul, kui aktsionärid ei toetanud juhatuse ettepanekut valida panga nõukokku ekspeaminister Tiit Vähi. Aktsionäride survel nimetati nõukogu liikmeks Vähi asemel hoopis Eesti Panga esindaja.

Kogu ühinemistemaatika juures on huvitav veel see, et möödunud nädalal hakkas keegi börsil aktiivselt pangaaktsiaid müüma eesmärgiga turg alla tuua. See õnnestuski. Üks spekulatsioon on selline, et turu allalööjaks oli Hansapank.

Nad teadsid, et aprilli lõpus otsustatakse Daiwa laenu pikendamine. Kuna Hoiupanga aktsia hind oli otsustamise ajal liiga madalal tasemel, siis ei olnud Daiwa pikendamisega nõus ja Hoiupank oligi sunnitud tulema, müts näpus, Hansapanga ukse taha.

Eile avalikustatud ühinemisotsus näitab, et Hoiupanga olukord ei olnud kiita. Kui aasta alguses tekitas ühineva panga aktsiate jaotumise suhe 37% Hoiupangale ja 63% Hansapangale Hoiupanga aktsionäride ja hiljem ka tegevjuhtide seas vastuseisu, siis nüüd tehti ise ettepanek sellisel tingimusel liituda.

Tegemist on puhtakujulise Hoiupanga ülevõtmisega Hansapanga poolt ja tõenäoliselt jõuab see nüüd, teisel katsel, lõpule. Eesti panganduse maine sai aga aasta alguses käivitunud Hansapanga ja Hoiupanga ühinemisprotsessi tõttu tugeva hoobi.

Hetkel kuum