3. mai 1998 kell 22:00

Kinnisvarahindade langust pole Tallinnas oodata

Pindi Kinnisvara Tartu büroo juhataja Mait Marrani sõnul on ülikoolilinnas korterihinnad juba alanema hakanud, jõuludeks on oodata kuni 20% langust. Põhjuseks peab Marran eelkõige laenutingimuste karmistumist. Sularaha eest eluaseme soetajaid on aga liiga vähe, et hoida hindu endisel tasemel. Ka Tallinnas on hinnalanguse sümptomid olemas, lisas kinnisvaraärimees Marran.

Tallinna kinnisvarabüroode juhatajad pole Tartu kolleegidega päri. ASi Uus Maa tegevdirektor Urmas Laur ei näe pessimismiks põhjust. Lauri hinnangul pole elatustase muutunud ja pangad väljastavad laene suhteliselt palju. Nõudlus on piisav, et säiliksid praegused hinnad. Hinnalangus võib aset leida vaid mõningates vanades rajoonides, näiteks Lasnamäe alguses, toob Uus Maa juht näite. Odavnevad vaid kehvad korterid

Arco Vara Tallinna büroo juhataja Ivar Siimar arvab, et korterihinnad on pigem veel tõusutrendil, odavamaks lähevad ainult kehvad korterid. Kuna laenuvõimalused avarduvad iga päevaga, on ka 10protsendiline langus ebatõenäoline.

Siimar kahtles, et börsibuumi ajal korteri ostnud inimesed enam laenu tasuda ei suuda, sest intressid olid siis väga madalad.

Eravara juhatuse esimees Andrus Kozlov Tallinna turuseisu prognoosida ei julge, sest kinnisvaraturg sõltub väga palju lokaalsest majanduskliimast. Tartus uusi töökohti eriti palju ei looda, seega pole maksujõulisel elanikkonnal sinnakanti asja. Loogiline järeldus ongi hindade märgatav langus, seletab Kozlov, sest pärast börsikrahhi on Tartu elanikel eluasemelaenu küllaltki keeruline saada.

Arco Vara Tartu korterituru spetsialist Eiko Roomet tõdes samuti, et ostjate dikteerimisel vahepeal hullumeelselt tõusnud korterihinnad on hakanud langema, vihjates kõige rohkem Annelinnale.

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Margus Pekk märkis, et Tartus toimuv hindade korrektsioon mõjutab siiski ka Tallinna turgu. Inimesed on kainemaks saanud ja pangad karmimaks muutunud, selgitab Pekk, pidades tulevast üleüldist hinnalangust ikkagi börsikrahhi järelkajaks.

Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro peab põhjendamatuks väidet, et eluasemelaenu saamiseks esitatavad tingimused on karmistunud. Loomulikult vaadatakse iga laenutaotleja maksujõulisust veidi tõsisemalt kui börsibuumi aegu, ent võrreldes aasta algusega on laenu pigem kergem hankida.

Pankadel likviidsusprobleeme pole ning intressid langevad jälle, ütles Arro.

Hetkel kuum