3. mai 1998 kell 22:00

Vichmann avab tehingu tausta

«Tänane seis on, et Hoiupank on võtnud potentsiaalse 45 miljoni kroonise kahju,» ütles panga juhtide moodustatud Hoiupanga Töötajate ASi (HTAS) juhataja Marcel Vichmann.

Mullu juunis teavitas Hoiupanga juhatus panga nõukogu vajadusest korraldada hiljemalt septembris aktsiate emissioon, vastasel korral ei oleks Hoiupank täitnud Eesti Panga poolt 1. oktoobrist kehtestatud uut 10-protsendilist kapitali adekvaatsuse nõuet.

HTASi eesmärk oli osta emissioonihinnaga Eesti Panga omanduses olevad aktsiad, kuid see jäi keskpanga vastuseisu tõttu ära.

Märkimisperiood lõppes 28. oktoobril, mis sai tuntuks musta teisipäevana. Emissiooni viimasel märkimispäeval 28. oktoobril oli Hoiupanga aktsia hind langenud 184 kroonini ja üle poole emissioonist oli märkimata.

«Ainsaks reaalseks võimaluseks jäi Daiwa Europe Ltd. HTASi eraisikutest aktsionärid korraldasid omakapitalina investeeringu üle 126 miljoni krooni. Ülejäänud vajamineva summa, ligi 219 miljonit krooni, oli nõus laenama Daiwa Europe Limited,» rääkis Vichmann. «Hoiupank ei ole võtnud kohustust osta välja aktsiaid ega garanteerinud HTASi laenu,» ütles ta.

Vichmanni sõnul oli 25.--26. aprillil Hoiupangal kontakt Eesti Pangaga ja nõusolek väljaostuskeemile olemas. Teisipäeva hommikul teatasid aga omanikud Swedbankist, et midagi sellist ei toimu, Hoiupank ostab ise aktsiad välja, lisas ta.

«Niisiis, nõukogu korraldusel ja Eesti Panga heakskiidul korraldas Hoiupank 29. aprillil Daiwalt 1,5 mln Hoiupanga aktsia ja 4,5 mln märkimistõendi hinnaga 37,5 krooni väljaostmise,» ütles Vichmann.

Kuna pank emiteeris need aktsiad hinnaga 230 krooni, siis on pank Vichmanni väitel võitnud nende pealt 120 miljonit krooni, mille omakorda kaotas HTAS. BNS

Hetkel kuum