4. mai 1998 kell 22:00

Farmaatsiatehas Venemaal raskustes

Farmaatsiatehase juhatuse esimees Jaak Hion ei kinnitanud ega lükanud ümber, et farmaatsiatehas peab oma Venemaale müüdavalt kaubalt maksma 20% topelttolli varasema 0,15% asemel.

Tallinna börsile saadetud teates kinnitas Hion, et käibe ja kasumi vähenemise põhjus on senisest rangemate tingimustega kaubamüügilepingute ja hulgipartneritele suunatud uue allahindlussüsteemi juurutamine.

Farmaatsiatehase I kvartali netokäive oli kolmandiku võrra ja puhaskasum 5,4 korda väiksem kui möödunud aasta samal ajal. Hoiupanga analüüsikeskuse juhataja Martti Singi ütles, et puhta majandustegevusega selline käibelangus küll seotud olla ei saa.

Eelmisel kevadel sai farmaatsiatehas Venemaa tolli peavalitsuselt loa saada Venemaalt toorainet, millest valmistatud toodangut Venemaale müües ei tulnud tehasel tasuda 20% topelttolli. Selle asemel pidi tehas maksma tolliformaalsuste eest 0,15% kauba väärtuselt.

Farmaatsiatehasele pidi vajaliku tooraine hankima ja teenustööna ravimeid tellima Venemaa üks suuremaid ravimite hulgimüügifirmasid FIRN-M. Venemaa tervishoiuministeerium väljastas nimetatud firmale sertifikaadi, mis lubas Tallinna tehasel teenustööna Venemaale ravimeid valmistada. Teenustöö ei kuulu Vene tolliseaduse kohaselt tollilõivuga maksustamisele.

Läti ravimifirma Olainfarm president Valeri Malõgin ütles, et tema teada on farmaatsiatehase koostöö FIRM-Miga soikunud ja ravimeid vahendatakse minimaalselt.

Farmaatsiatehase aktsia hind hakkas eile pärast börsi avamist kohe langema ja päeva sulgemishind kahanes 11,7% ehk seitse krooni, mis oli börsi suurim kaotus.

Tõnu Vanajuur Cresco Väärtpaberite ASist ütles, et aktsia hinna languse põhjuseks on kehvad majandustulemused ja usalduse kaotus ettevõtte vastu. Kui farmaatsiatehas oleks andnud eelmise aastaga võrreldavaid tulemusi, oleks investorid vahepealse usaldusega mängimise andeks andnud ja selle unustanud, lisas Vanajuur.

Farmaatsiatehase aktsia oli Hansapanga aktsia järel oli enimkaubeldud 2,7 miljoni kroonise käibega. Vanajuur lisas, et suure käibe tekitasid aktsiale spekulandid, kes püüdsid päeva keskel kasu lõigata. Suuremad investorid Vanajuure hinnangul praegu oma aktsiaid müüma ei kiirusta, sest valdavalt ollakse aktsiaid ostnud praegusest hinnatasemest oluliselt kallimalt.

Hetkel kuum