4. mai 1998 kell 22:00

Laenuturg elavneb taas

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmanni sõnul on elavnev laenuturg on märk sellest, et ei ole osatud sügisesest kriisist järeldusi teha. Laenu võtvad ettevõtted peaksid praegusest rohkem võimalikke makroriske hindama, lausus Kuusmann.

Hoiupanga jaepanganduse direktor Peeter Raudsepp ütles, et praegu on tegemist täiesti ootuspärase igakevadise laenuturu elavnemisega, mis annab eriti tunda eluasemelaenu puhul. «Väga paljud ehitamised, renoveerimised ja eluaseme soetamised on seotud just kevadega,» lisas ta.

Hansapanga korporatiivklientide osakonna juhataja Andri Hõbemägi rääkis, et Hansapanga eesmärk oli pärast börsikrahhi jälgida, mida teevad hoiused. «Kuna polnud teada, kuidas ressursse peale tuleb, me väga hoogsalt laenutegevust ei jätkanud.» Praeguseks on kasvanud hoiuste maht Hansapangal võimaldanud laenutegevust aktiviseerida ja laenude baasintressi paari protsendi võrra langetada, märkis ta.

Hõbemägi välistas võimaluse, et pangad soodsamaid laenutingimusi pakkudes üle võiks pingutada. Karmistame laenutingimusi ja hoiame neist jätkuvalt kinni, kinnitas Hõbemägi, lisades, et laenamisega eufooriasse ei satuta.

Hõbemägi märkis, et laenutaotluste arv pole kunagi oluliselt väiksemaks jäänud ja võrreldes mullusega elab ettevõtja sama optimistlikult edasi.

Liigne optimism käib Kuusmanni sõnul ka pankade kohta, sest laenumaht on kasvanud peamiselt just välisfinantseerimise arvel. See võib tema sõnul pankadele võetud laenude refinantseerimise raskeks muuta, kui peaks kaduma usaldus Eesti vastu.

Kuusmann ütles, et kuigi praegu on kasvavate laenujääkide mõju kohta veel vara järeldusi teha, on keskpangal vajaduse korral mitu tegutsemisvarianti. Ta tõi näiteks usaldusnormatiivide laiendamise krediidiasutuselt kogu grupile ning kapitali adekvaatsuse nõude tõstmise 10 protsendilt 12-le.

Hetkel kuum