ÜES on Gazpromi järel Venemaa suuruselt teine ettevõte, mis tegeleb elektri- ja soojusenergia tootmise ja müügiga. Ettevõttele kuuluvad riigi ülekandevõrgud ning 49 protsenti aktsiatest peaaegu kõikides regionaalsetes energiaettevõtetes. Peale selle on firmal 90 protsendine osalus riigi 35 suuremas elektrijaamas.
Läinud nädalal nimetas Venemaa president Boriss Jeltsin tugevast vastuseisust hoolimata ÜESi peadirektoriks Anatoli T?ubaisi, tehes talle ülesandeks ebaefektiivse ja suurtes võlgades monopoli kiire reformimise.
ÜES on juhita olnud peaaegu kaks kuud. T?ubaisi määramisele olid teravalt vastu kommunistid ja mõned mõjusad ärimagnaadid eesotsas Boriss Berezovskiga. T?ubaisi määramise peab veel kinnitama parlamendi alamkoda.
Nii nagu mitmed teised monopoolsed ettevõtted Venemaal kannatab ka ÜES madala efektiivsuse ning makseraskuste all. Võlgnikelt on saamata umbes 12 mld rubla ehk kaks miljardit dollarit.
ÜESi elektritoodang vähenes mullu 1996. a võrreldes 2% energiatarbe vaibumise tõttu. ÜESi juhatuse esimehe Viktor Kudrjavit?i sõnul on ettevõtte finantsseisund «äärmiselt raske» ja nõukogudeaegse direktorina näeb ta ainsat lahendust riigi osaluse suurendamises praeguselt 53%-lt 75%-le.
Ettepanekut toetab ka Venemaa parlamendi ülemkoda, mis hääletas hiljuti Boriss Jeltsiniga vastuollu minnes selle poolt, et kehtestada Venemaa ühiskondlikes ettevõtetes lubatud välisosaluse ülempiiriks 25%. ÜESis on välisosalus praegu 30%.
Föderatsiooninõukogu otsuse peale peatas Bank of New York läinud nädalal selguse saamiseni ÜESi depoosertifikaatide emiteerimise programmi. Uusi sertifikaate ei emiteerita, kuid kauplemine praeguste sertifikaatidega, mis moodustavad 10% aktsiakapitalist, jätkub.
Vene ühendatud energiasüsteemi aktsia on välisinvestorite seas üks populaarsemaid, andes veebruaris 37% Moskva börsi käibest. Gazpromi järel on ÜES börsi suuruselt teine ettevõte turukapitalisatsiooniga 13 mld dollarit.
Mullu kasvas ÜESi maksustamiseelne kasum aasta varasemaga võrreldes kuus korda, ulatudes mld dollarini. Kasvu tingis aga arvestusmeetodite muutumine.
Sel kevadel palus ÜES Jaapani Sumitomolt abi 28 söeküttel elektrijaama ümberehitamiseks gaasiküttele, et tõsta jaamade efektiivsust. ABB on teatanud oma valmisolekust ehitada koos ÜESiga uued ülekandeliinid Ida- ja Lääne Euroopat ühendava nn Ida-Lääne energiasilla loomiseks.
Vene elektrimajandust käsitlev suurkonverents, kus arutatakse kohaliku ja välisosaluse küsimusi ning ÜESi tulevikku, toimub Moskvas 14.--15. mail. DI-ÄP
Seotud lood
Kuld on eraisiku jaoks üks lihtsamaid ja kergemini arusaadavamaid viise investeerimiseks. Füüsilise kulla ostmine ja müümine ei nõua erilisi eelteadmisi ning investeerimisalast kogemust. Piisab teatud põhitõdede mõistmisest ning nende järgimisest.
Viimased uudised
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele