6. mai 1998 kell 22:00

Ametiasutused eiravad maaoksjoni korda

Tekkinud olukorra parandamiseks peab valitsus kohe midagi ette võtma, ütles riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Vambo Kaal. Järgmise nädala alguses vastab keskkonnaminister Villu Reiljan riigikogus samal teemal esitatud arupärimisele.

Keskkonnaminister Villu Reiljan ütles eile, et maaoksjonitel ei teki suured hinnavahed keskkonnaministeeriumi süül ja seega ei näe Reiljan põhjust muuta maa enampakkumisega erastamise korda.

Vambo Kaal tõi näite hiljuti toimunud maaoksjonist Järvamaal Koigi vallas, kus piiratud enampakkumisel läks müüki 182 ha tulundusmaad. Alghind oli oksjonil miljon krooni. Kui pakkumisega oli oksjonil jõutud 3,5 miljoni kroonini, tõstis üks pakkuja hinna 27 miljoni kroonini. Oksjon lõppes. Kaalu sõnul loobus hiljem enampakkumise võitja ja maa ostis 3,5 miljoni krooni eest teiseks jäänud ostja.

Kaal ütles, et enne oksjoni korraldamist tuleb kokku leppida minimaalne ja maksimaalne pakkumise samm. Oksjoni käigus võib samuti sammu muuta, kuid seda saab teha ainult kõikide oksjonil osalejate nõusolekul. «Antud juhul selgus oksjoni protokollist, et sammu oksjoni käigus ei muudetud ja seega oli nii järsk hinnatõstmine lubamatu,» ütles Kaal.

Lääne-Viru maavalitsuse maaosakonna juhataja Heinar Kuriku sõnul on olemas kohalike omavalitsuste ja maaostjate vahelise kokkumängu ja pettuste oht.

Kaal ütles, et vabariigi valitsus võiks määrusega ära keelata oksjoni käigus ostetud maa müügi viie aasta jooksul pärast oksjoni toimumist. See tõrjuks Kaalu hinnangul oksjonilt tagasi elukutselised oksjonil käijad. Teisalt arvas Kaal, et kohalikud omavalitsused ja maavanemad ei tohiks korraga panna müüki väga suuri maatükke. «Tean juhtumeid, kus ühel oksjonil läks korraga müüki 600 hektarit maad. Nii suure maatüki müümine tekitab kohe kahtlusi, et kohalikul omavalitsusel on juba enne oksjonit ostja teada,» ütles ta. Maa võiks Kaalu ettepanekul müüki panna 60 hektari kaupa.

Samuti tuleks keelata võlakohustuse edasiandmine. «Kui variisik kohe maa edasi müüb, peaks võlg jääma siiski tema kanda,» ütles Kaal.

Hetkel kuum