6. mai 1998 kell 22:00

Ehitusala ootab suur ühinemine

EMV ning Koger & Sumbergi võivad liituda lääne ehituskontserniga

«Mina ei usu, et Helenius (Hansa Investmentsi juht Joakim Helenius -- ÄP) rumal on ja ei tea, et börsil on enim hinnatud turuliidri aktsia,» iseloomustas uut võimalikku liitmiskava Merko Ehituse nõukogu esimees Toomas Annus.

EMV suuraktsionärile Baltic Republic Fundile kuulub 25,9% EMVst. Hansa Investmentsi otsese kontrolli all on üle 30% ehitusfirmast.

Koger & Sumbergist on poole Hansa Investmentsi omaniku Joakim Heleniuse kontrolli all veidi alla 20%. Alates aprilli teisest nädalast on kuni selle ajani enam kui tagasihoidlikult kaubeldud Koger & Sumbergi aktsia käive suurenenud ja aktsiaga tehakse keskmiselt ligi miljoni krooni eest tehinguid päevas. Väärtpaberiturul liikuvate kuulduste järgi on tehingute taga Hansa Investments, kes ostab aktsiaid kokku väärtpaberivahendaja Kawe Kapitali ASi kaudu.

Hansa Investmentsi tegevdirektor Piret Raudsepp väitis, et Hansa Investments ei ole Koger & Sumbergi aktsiaid kokku ostnud, küll on seda teinud Hansa Investment Fund. Raudsepa kinnitusel on spekulatsioonid EMV ja Koger & Sumbergi ühinemise ümber põhjendamatud.

EMV vähemalt 40 miljoni kroonise kapitalivajaduse rahuldamise üks võimalus oleks aktsiaemissioon. Hansa Investments on lubanud selle juunis korraldada hinnaga 55--60 krooni aktsia eest, mida konkurendid peavad võimatuks. Praegune emissiooni mandaatleping on sõlmitud Hansapangaga, kes lubab emissiooni korraldada turuhinnaga. Beeta Investi analüütiku Avo Grafi hinnangul võiks emissiooni hind olla kõige rohkem 53 krooni. Lubatud aktsiahind võib tõelisuseks osutuda vaid juhul, kui tuumikinvestor ehk siis BRF emissiooni sellise hinnaga välja ostab.

Teine võimalus oleks leida endale partner. Kui EMVs oli võimu ülevõtmine suhteliselt kerge, sest puudus tuumikinvestor, siis Koger & Sumbergi puhul on olukord keerulisem. Kahele põhiaktsionärile kuulub kokku ligi pool firmast.

Grafi sõnul võib ühendamine läbi minna, kui tuumikaktsionäridele pakutakse piisavalt kõrget hinda.

Koger & Sumbergi finantsjuht Margus Kaasik ütles, et otseselt ei ole sellisest võimalusest firmas räägitud, kuid mingid objektiivsed tagamaad võivad sellel olla.

Rootsi ehituskontserni Eesti tütarfirma ASi Skanska Ehitus eelmise aasta käive oli 50 miljonit krooni, millega jäädakse kohalikele suurematele ehitusfirmadele alla.

Skanska ja Koger & Sumberg teevad juba koostööd Tartus. Nende ühispakkumus võitis Eesti ühe kallima, 200 miljonit krooni maksva Tartu biomeedikumi ehituskonkursi.

Skanska Ehituse tegevdirektor Margus Põim keeldus eile Äripäevaga vestlemast, põhjendades seda Tartus peetava nõupidamisega.

Mullusuvine Hansa Investmentsi korraldatud Koger & Sumbergi aktsiaemissioon märgiti vaatamata 60kroonisele aktsia hinnale ligi kümnekordselt üle. Üheks ülemärkimise põhjuseks hindasid analüütikud tookord emissiooniprospektis sisaldunud lubadust taotleda kohe pärast emissiooni ettevõtte aktsiate noteerimist Tallinna väärtpaberibörsi lisanimekirjas.

Börsi noteerimiskomisjon küsis ettevõttelt korra lisainformatsiooni ja pärast seda langetas eitava otsuse. Börsireglemendist tulenevalt ei saa ettevõte uut taotlust esitada enne poole aasta möödumist eelmisest keeldumisest. Börsi noteerimisosakonna juhataja Rain Semperi sõnul ei ole Koger & Sumberg uut taotlust börsile esitanud.

Margus Kaasiku sõnul ei ole börsikavast loobutud, kuid enne majandusaruannete kinnitamist aktsionäride üldkoosolekul seda ei tehta.

Hetkel kuum