7. mai 1998 kell 22:00

Ukraina suurimas linnas ootavad seiklused

Kuna Eestil on Ukraina-ga soodsad majandussuhted, satub meie ettevõtja üha rohkem endisesse Nõukogude Liidu kangelaslinna Kiievisse, põneva kultuuripärandiga linna.

Kiievis on kaks lennujaama. Estonian Airi lennuk maandub kolm korda nädalas Borispoli lennujaama, mis asub 30 km linnast. Ametlikke taksosid, mis kergendaksid linna pääsemist, Kiievis pole, seega puudub ka võimalus saada t?ekki, mida meie raamatupidamine tunnistaks.

Loomulikult võib kasutada ka tunduvalt odavamat ühistransporti. Kui aga võimalik, kutsuge endale keegi lennujaama vastu -- jääb ära tüütu kauplemine kohalike taksojuhtidega.

Kiievis puudub liikluskultuur. Kehtib kirjutamata reegel: kel uhkem ja võimsam auto, sel ka õigus. Neile, kes siiski otsustanud oma või rendiauto kasuks, soovitan täita korralikult liikluseeskirju. Sealne miilits DAI (vene keeles «anna») on väga altkäemaksu aldis. Maksta võib näiteks helikassetiga.

Kel jääb ärikohtumistest aega üle, võiks minna Kiievi vabaõhumuuseumi. Rocca al Marest on see märksa suurem. Iga oblasti arhailine omapära on talletatud väiksele maa-alale. Kõige omapärasem on Taga-Karpaatiast pärit hoonekompleks.

Muuseumi territooriumil on ka restoran. Kui teil kõht just väga tühi pole, otsige söömiseks mõni odavam koht -- see on mõeldud pigem nn uusrikastele enesenäitamiseks. Kiievlased veedavad väga tihti nädalalõpu vabõhumuuseumis, näiteks piknikku pidades.

Teise vaatamisväärsusena soovitan tutvuda Suure Isamaasõja muuseumiga, mille leiab lihtsalt: võtate suuna linna kohal kõrguvale raidkujule Rodina Mat. Retk on teile tõsise ajalootunni eest.

Kesklinnas jalutades tasub sisse astuda ka kloostrisse, kus satute hoopis omapärasesse maailma. Ning kui juhtute olema Kiievis just siis, kui toimub jalgpallikohtumine Kiievi Dünamo ja mingi teise klubi vahel, soovitan siiralt seda vaatama minna. Saate seni kogemata elamuse!

Annan nõu olla Kiievi Dünamo poolt. Vastasel korral võib teil tervisekindlustust vaja minna.

Majutus

Välismaalasele maksab hotellikoht alates 100 dollarist. Kohalikule elanikule on hind tunduvalt madalam. Kõike alla selle maksvat võib nimetada ühiselamuks. Kui olete nõus 100 dollarit öö eest maksma, soovitan hotelli Ukraina, mis on soodne just asukoha poolest. Kes on nõus 200 dollarit maksma, võib peatuda viietärnises hotellis Kiievski Rus. Mille eest hotell viis tärni on saanud, on raske öelda, kuid hinna sisse kuulub korralik hommikusöök rootsi lauas.

Hotellides saab loomulikult maksta ka rahvusvaheliste maksekaartidega.

Söök ja jook

Kui päeva peale hakkab kõht tühjaks minema, võib seda edukalt täita mõnes õllerestoranis või kohvikus. Ukraina bor? maksab kohvikus ca 10 grivnat (71 kr). Praadide hinnad kõiguvad 30--60 grvina vahel (210--420 kr). Kes tahab prae kõrvale õlut juua, teadku, et pooleliitrise kannu kohalikku õlut saab 5 grivnaga (36 kr), välismaised õlled on kallimad. Kohalikest õlledest soovitan maitsta Oboloni, mis on tõesti heade maitseomadustega. Viskisõpradel tuleb 50 grammi Black Labeli eest maksta ca 15 grivnat (107 kr), Red Label on poole odavam.

Hetkel kuum