10. mai 1998 kell 22:00

Päevalehed loodavad välisinvestorite abile

Majandusraskustest annab märku ASi Meediakorp välja antud ajakirja Kodustiil tegevuse lõpetamine. Ligi miljoni krooniga aastas peetakse üleval ka ASi Postimees avaldatavat ajakirja Luup.

Priit Hõbemägi ei välistanud, et Postimehe kontserni aktsiate võõrandamise taga võivad olla ettevõtte majandusraskused. AS Postimees pole viimase kolme aasta jooksul kordagi teatanud aastakasumitest, mis ulatuksid üle 100 000 krooni piiri, rääkis Hõbemägi. «Ajalehe puhul, mille igakuine reklaamitulu ulatub 3--4 miljoni kroonini, on seda kahtlaselt vähe,» ütles ta.

Hõbemägi sõnul avaldab välisinvestori kaasamine negatiivset mõju siis, kui Schibstedi investeeringutega hakatakse kunstlikult üleval pidama neid ajalehti, mis muidu turuosa pideva vähenemise tõttu välja sureksid.

ASi Postimees nõukogu esimees Mart Kadastik ütles, et välisinvestori kaasamise põhjuseks on soov leida ettevõttele tuleviku suhtes võimalikult stabiilset omandivormi. Väike kasum sõltub tema sõnul küsimusest, kas kasumit üldse soovitakse või mitte. Postimehe omanik Heldur Tõnisson on endale teadvustanud, et praegu on turu hõivamise periood ning ettevõtte eesmärk pole omanikule dividende teenida, rääkis Kadastik.

«Ka Schibstedi eesmärk pole see, et ettevõte peab kohe omanikule kuldmune tootma,» ütles ta. «Tegemist on pikas perspektiivis positsiooni võtmisega, mis loob eeldused tulevikus kasumit teenida.»

Samas märkis Kadastik, et avalikud majandusraskused on 50% ASi Meediakorp omanduses oleval Eesti Päevalehel. Pikaajaliste võlgade tõttu lõpetas paberitarned Päevalehele Soome paberikontsern UPM-Kymmene. Seetõttu ilmub leht Postimehe trükkimisest üle jäänud ebakvaliteetsel paberil. Võlad on Päevalehel ka tükikojale Printall. Ilmselge on see, et Päevalehel on majandusraskusi, märkis Kadastik.

Eesti Päevalehe peadirektor Hando Sinisalu Päevalehe majandusraskusi ei tunnista. «Vastupidi, meil iga kuuga kasvab kasum,» ütles ta. Näiteks aprillis oli see Sinisalu väitel umbes pool miljonit krooni. Selle aasta Päevalehe ärikasumiks kokku prognoositakse 8 miljonit krooni. ASi Meediakorp suuromanik Hans H. Luik ütles, et Päevalehe käesoleva aasta kasumist on omanikel võimalus investeerimisvajadusi riivamata dividendidena välja võtta üle 4 miljoni krooni.

Hetkel kuum