11. mai 1998 kell 22:00

EBRD seab uusi sihte

«Siirdemajandusega riigid peavad enam pingutama oma välisvõla ja maksebilansi kontrollimiseks ning tähele panema Aasia kriisi õppetundi vahetuskursi ja võla haldamise osas,» seisab raportis.

Suurest kasvupotentsiaalist hoolimata oli EBRD monitooringu all olevast 26 riigist enam kui kahe kolmandiku jooksevkonto defitsiit 1997. aastal suurem kui 5 protsenti SKTst, seitsmel riigil aga koguni üle 10 protsendi.

EBRD on Aasia kriisi mõju arvestades kärpinud piirkonna 1998. aasta kasvuprognoosi eelmisel suvel ennustatud 3,1 protsendilt 2,5 protsendile. Ida-Euroopale ja Balti riikidele ennustab pank 3,9protsendilist majanduskasvu, SRÜ osas on ootused tagasihoidlikumad -- 1,7 protsenti. Sealhulgas on Venemaa oodatud majanduskasv 1,5 protsenti ja Ukraina oma üks protsent.

«Rahuldusega võib märkida, et majanduskasv on taastunud peaaegu kõigis riikides,» ütles EBRD direktorite nõukogu esimees, Belgia rahandusminister Philippe Maystadt. «Ei tohi aga unustada, et mitmes riigis on kasvuväljavaated alles haprad,» jätkas ta. Viimaste hulgas on ka Ukraina, mis on Venemaa järel EBRD laenude saajana 670 miljoni dollariga teisel kohal.

Ukraina loodab EBRD aastakoosoleku võõrustajana oma mainet parandada Kiievisse saabunud enam kui 2000 ärimehe ja kõrge rahandusametniku silmis ning saada tänavu üle miljardi dollari eest välisinvesteeringuid. Siiani on Ukrainat bürokraatia ja kõrgete maksude pärast kritiseerivad välisinvestorid Ukrainasse investeerinud vaid 2,2 miljardit dollarit.

Ida- ja Kesk-Euroopa riikidele, eelkõige 10 Euroopa Liitu pürgivale riigile, soovitab EBRD oma valuuta euroga siduda, mis tagaks parema juurdepääsu Lääne-Euroopa kapitalile. Intressimäärade kujundamine ja riski juhtimine muutuks lihtsamaks ning välisinvestorid saaksid kindlust juurde.

Kindlasti lubab seda teed minna Poola, mille valuuta on praegu seotud valuutakorviga, kus suurim kaal on USA dollaril. Poola keskpanga juhi Hanna Gronkiewicz-Waltzi sõnul võidakse zlott lähiaastatel siduda valuutakorviga, kus põhivaluutaks on euro. Juba praegu langeb Euroopa Liidu arvele 68 protsenti Poola kaubavahetusest, kus lõviosa moodustavad eurotsooni riigid. Euroga sidumine annaks kasu nii vähenenud tehingukulude kui ka kaubandusriskide arvel ja kindlustaks Poola makromajanduslikku stabiilsust, ütles Gronkiewicz-Waltz aastakoosolekul esinedes.

Täna lõppeva kohtumise päevakorras oli peale EBRD aastakoosoleku ärifoorum Ida-Euroopa ja SRÜ riikide investeerimisvõimaluste tutvustamiseks. Ümarlauavestlustel ja seminaridel arutati investorite probleeme ja reformiriikide ees seisvaid ohte. FT-REUTERS-ÄP

Hetkel kuum