12. mai 1998 kell 22:00

Justiitsministeerium otsib eurovangla ehitajat

Pakkumiskutse dokumentidesse lülitatakse märkus selle kohta, et justiitsministeerium jätab endale võimaluse lükata pakkumused tagasi, täpsustas valitsuse pressibüroo direktor Juhan Kivirähk. Millal justiitsministeerium riigihanke välja kuulutab, pole valitsuse protokollilises otsuses kirjas, lisas Kivirähk.

«Rahvusvahelise konkursi meetodi paketis lähtusime riigihanke seadusest ja riigieelarve seadusest,» rääkis vanglate ameti peadirektori asetäitja Meelis Taniel. «Meie pakutud meetodit pole Eestis varem kasutatud.»

Tanieli sõnul peab konkursi võitjal olema raha, mille eest projekteerida vanglate ameti lähteülesannete järgi vangla ja ehitada see valmis või olla ehituse peatöövõtja.

«Vanglate ameti ametnikud on pessimistid, kas Eestimaal leidub kapitali ja ehitusfirmat, kes vangla projekti suudab ise rahastada ja ehitada,» avaldas Taniel kahtlust. «Seepärast otsustasime rahvusvahelise konkursi kasuks.»

Tanieli sõnul on nad konkursi meetodi väljatöötamisel kasutanud Saksamaa skeemi. «Saksamaal ehitati samuti vangla, kaasates erakapitali,» seletas Taniel. «Isegi Saksamaa-suurusel riigil ei ole tahtmist korraga riigieelarvest nii suure objekti ehitamiseks nii palju raha eraldada.»

Tartu heitveepuhastusjaama lähedusse, Turu tänava lõppu ehitatava vangla esialgseks maksumuseks on arvutatud ligi 400 miljonit krooni. Tanieli sõnul on nad vangla ehitusajaks arvestanud umbes kaks aastat.

Tanieli ütles, et uue vangla ehitamine on ainuvõimalik tee lahendada vanglaprobleemid. «Tallinna keskvanglas on niivõrd halvad tingimused, et sellise vanglaga meid küll Euroopa Liitu vastu ei võeta,» põhjendas Taniel. «Uus vangla Tartus ongi mõeldud keskvangla asemele.»

Hetkel kuum