13. mai 1998 kell 22:00

G. Soros üritab taas Briti naelaga

Rahutused Indoneesias põhjustavad süvenevat ärevust kogu regiooni majanduse pärast. Jaapani jeen langes tasemeni 134,40 USD/JPY. Austraalia dollar langes koguni üheteist ja poole aasta madalaimale kursile. Viimase languse peamiseks põhjuseks peetakse eelkõige regiooni, vähemal määral riigisiseseid probleeme.

Jeeni kursi uus tase tõstis taas päevakorda saareriigi ametlike institutsioonide interventsiooni, investorid olid aga suhteliselt rahulikud ja reageerisid rahandusministeeriumi osakonnajuhataja Haruhiko Kuroda ähvardustele leigelt. Riigi majanduse fundamentaalnäitajate järgi pole jeenil ülespoole mitte kuhugi liikuda. Jaapani jooksevkonto ülejääk kasvas märtsis võrrelduna möödunud aasta märtsiga 43,8 protsenti. Ülejäägi kasv toimus seejuures impordi kahanemise arvel, s.t Jaapan pole suutnud sisetarbimist karvavõrdki intensiivistada.

Viimastel päevadel on valuutaturgude tähelepanu köitnud Suurbritannia nael. Briti majanduslehe Financial Times'i andmetel on meilgi hästi tuntud suurinvestor George Soros ostnud naelsterlingu müügioptsiooni Saksa marga vastu kursiga 2,65 ja 2,70 DEMi (vastavalt 21,20 ja 21,60 krooni). Paljudel investoritel on hästi meeles Sorose spekulatsioonid naelaga 1992. aastal, mil ta teenis nende pealt miljard dollarit. Aastatega on tema täht veidi kustunud ning hüüatus «Soros on turul» nii palju tema tegevuse järgijaid kui mõned aastad tagasi enam kaasa ei too. Investorid jälgisid enam Briti keskpanga poolt avaldatud inflatsiooni ja majanduskasvu näitajaid. Eile õhtul oli naela kurss 23,296 krooni.

Hetkel kuum