Kunstivalik pidagu silmas firma kuvandit

14. mai 1998, 00:00

Kontorisse kunsti valima minnes tuleb alati lähtuda firmast ja ruumist, kuhu ostetav teos eeldatavasti üles pannakse.

Väljakujunenud imagoga ettevõte peaks kunsti ostes võimalikult palju jälgima, et ostetu toetaks firma kuvandit mitme külje pealt. Kuigi see, et maal või muu kunstiteos firmavärvides oleks, on siiski teisejärguline, võrreldes peamisega: edukas ettevõte saab endale lubada vaid head kunsti. Värvivaliku ehk koloriidi küsimust tuleb vaadelda kontekstis sisekujundusega. Harmooniaprintsiip on siin tavalisem ja lihtsamini saavutatav, kontrastiprintsiip riskantsem, kuid sageli efektiivsem.

Ka parimat kunsti saab ära rikkuda kehva ja sobimatu paigutusega. Seetõttu on vältimatu arvestada ka, et teos sobiks kogu ülejäänud interjööri, luues ühtse terviku.

Tavaliselt on üheks tähtsamaks probleemiks kunsti valikul, kuidas saada selleks ette nähtud raha eest võimalikult palju heatasemelist kunsti. Ühelt poolt on Eesti nüüdiskunst tõeliselt rikas eriilmeliste loojaisiksuste poolest ja seega valiku tegemine raske, nõudes põhjalikke eelteadmisi kunstist. Teisalt raskendab valikut ostja kujutlus, et kunst on kallis.

Selle vastu aitab võrdlus mööbliga. Edukas firma vahetab tänase mööbli viie aasta pärast moodsama ja kallima vastu välja, kunst jääb, olles oma hinnas tõusnud.

Kui firmal on vähe raha, siis tuleks pearõhk asetada tira?eeritud kunstile, esmajoones estampgraafikale. Tira?eeritud kunst on odavam.

Kindlasti ei saa aga teha odavuse arvel allahindlust kunstitasemes. Teoste rahaline ja kunstiline väärtus on keerulistes seostes. Arvamine, et kallis on tingimata parem, kunstivallas üheselt ei kehti. Mida vähem on raha, seda enam on vaja head nõu. Isegi siis, kui raha on väga vähe, ei tohiks kasutada odavaid ja ebakvaliteetseid raame. Peame meeles, et need, kes kunstist midagi ei tea, oskavad tavaliselt raame hinnata.

Heatasemeline kunst sobib mingitel tingimustel alati büroosse. Kuid probleem on vahetevahel selles, et mitmed tänase kunsti tähelepandavad avaldused, näiteks installatsioonid, on bürookaunistuseks raskesti kasutatavad.

Kui traditsioonilist tahvelkunsti leiab peaaegu igasuguse ruumi jaoks, siis keerukamad mahulised teosed tuleks kõne alla esmajoones konkreetsesse paika loodavatena. Hea tulemuse garanteerib siis uue hoone ehitamisel või vana põhjalikul renoveerimisel juba ruumiprogrammi koostamisel ja projekteerimisjärgus sellise lahendusega arvestamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing