Eesti suurim mantlitootja

15. mai 1998, 00:00

Neli aastat tagasi põhiliselt oma töötajate poolt 4 miljoni krooni eest erastatud AS Virulane alustas allhanketöödega Soome ja Rootsi õmblusfirmadele. Eelmisel aastal andis mantlite õmblemine Soome ja Rootsi tellijatele kolmandiku ettevõtte käibest.

«Allhange pole firmale küll kuigivõrd kasumlik tegevus, kuid võimaldab meil tööd anda rohkem kui 500 inimesele,» märgib ASi Virulane müügidirektor Priit Kivi. Tema sõnul Tapa tsehh sügisel suletakse, sest see asub rendipinnal ja pole rentaabel. Sealsed õmblejad saavad soovi korral tööl käima hakata Virulase Rakvere tsehhis, kus juba praegu kahes vahetuses tegutsetakse. Ka Ahtme tsehhis töötatakse kahes vahetuses.

«Erastamisest alates oleme ettevõttesse investeerinud ligi 15 miljonit krooni ja moderniseerime seda edasi,» selgitab Kivi. Ettevõttel on ligi 200 eraisikust omanikku.

Viimase kolme aasta jooksul on AS Virulane aktiivselt tegutsenud naaberturgudel. Mullu müüdi nende kaubamärke MasCara ja Herold kandvaid mantleid Lätis 5, Leedus 4, Ukrainas 3, Soomes ja Rootsis kokku 4 miljoni krooni eest.

«Tänavu jõudsime ka Norra turule ja plaanime seal oma mantleid müüa 1,5 miljoni krooni eest,» märgib Kivi. Tema sõnul esindab Virulase kaubamärke kandvat toodangut Leedus kaks müügiketti, Lätis oma agentuur ja mujal väljakujunenud äripartnerid. Eestis valmistatud mantlid on minev kaup Odessas, Hersonis, Nikolajevis, Dnepropetrovskis ja Kiievis.

«Üksikuid tarneid oleme teinud ka Venemaale ja Valgevenesse, aga kindlaid äripartnereid meil seal praegu pole,» nendib Kivi. Tema väitel kavandab Virulane tänavu kolmandiku oma toodangust eksportida.

Eesti rõivaturg on korrastunud ja siinsed ettevõtted on leidnud oma tootegrupid ning ei konkureeri ses mõttes üksteisega. Baltika toodab ülikondi ja kostüüme, Klementi pealisrõivaid, kostüüme ja jopesid, Ilves-Extra spordirõivaid, Virulane mantleid, Sangar päevasärke ja teksaseid, Marat trikotaa?i ja pesu, Walko töörõivaid ja jopesid, Linette pesu.

«Eesti õmblusfirmad peavad toodete abil tõestama oma headust ja kohalikud kaubamärgid on tänaseks juba ka Eestis tuntumaks saanud,» kõneleb Kivi. Tema sõnul ostetakse Virulase mantleid Rakveres rohkem kui pea sama elanike arvuga Haapsalus, Paides, Viljandis, Võrus ja Valgas kokku.

«Korralikke reklaamikampaaniaid suudab Eesti õmblusfirmadest korraldada vaid Baltika, teistel on rahalised võimalused väiksemad, kuid me püüame küll igati siinseid inimesi kohalikku kaupa ostma õpetada.»

«Mina olen küll Virulase mantlite paadunud fänn ja kannan neid,» sõnab ASi Sangar STC müügidirektor Triin Kaasik. Ta ütleb, et Eesti rõivaturule mahuvad kõik siinsed õmblusfirmad, kuid hiigelkoguseid siin müüa pole võimalik.

«Minu arust on AS Virulane üks tublimaid Eesti õmblusfirmasid -- askeldab vaikselt ning teeb ilusaid mantleid, mida hästi ostetakse,» nendib ASi Tartu Kaubamaja peadirektor Jaan Kallas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing