Lühiuudised

19. mai 1998, 00:00

Soomlastel tasub Tallinnas korterit osta, sest Eestis on ka kalleimad pinnad märksa odavamad kui üle lahe Helsingis ning hinnad võivad veel tõusta, kirjutas pühapäevane Helsingin Sanomat.

Uued korterid Tallinna kesklinna kõige kallimates majades on üle kahe korra odavamad samaväärsetest Helsingis. Ka on kõige kallimad Tallinna korterid odavamad kui Helsingi äärealade vanade majade korterid, kirjutas HK oma kinnisvaraülevaates.

Renditase on Tallinnas võrreldav lahetagusega. BNS

Eesti elukindlustusseltsid kogusid nelja kuuga 59,0 miljoni krooni eest kindlustuspreemiaid, mis on 110 protsenti rohkem kui mullu samal perioodil.

Aprillis kogusid kindlustusseltsid kindlustuspreemiaid 16,0 mln krooni, mis on 116,2% enam kui mullu aprillis.

Eesti Elukindlustus kogus nelja kuuga elukindlustuspreemiaid 29,4 mln ning Polaris Elu 7,3 mln krooni.

AB Elukindlustus kogus preemiaid 9,4 mln, Hansapanga Kindlustus 6,4 mln ning Leks Elukindlustus 3,4 mln krooni.

Bico Elukindlustus sai 1,6 mln krooni, Seesam Elu 940 000 ja Nordika Kindlustus 685 000 kr. BNS

Autokaubanduskontserni Amserv Grupp nelja kuu kasum konsolideerimata andmeil oli 1,62 miljonit ja käive 150,1 miljonit krooni.

«Amserv Grupi aprilli kasum oli 600 000 krooni ning käive 66,7 miljonit krooni,» ütles ettevõtte juhatuse esimees Raivo Kütt.

Ettevõte täitis nelja kuuga aasta kasumiprognoosist 23,1% ja käibeprognoosist 33,7%. Nende tulemustega saavutas Amserv Grupp 9,9% turuosa, ütles Kütt. «Eesti tingimustes ja kahte automarki müües on 10% turuosa üsna maksimumpiiril.»

Amserv Grupp müüs nelja kuuga kokku 402 Toyota ja Opeli sõiduautot ja kaubikut, neist aprillis 145. BNS

Tartu õlletehase müügimaht kasvas aprillis võrreldes märtsiga 43% ja seda peamiselt karastusjookide ja õlle müügi suurenemise tõttu.

Võrreldes möödunud aasta sama ajaga kasvas Tartu õlletehase kõigi tootegruppide müügimaht tänavu aprillis 24%, ütles ettevõtte marketingidirektor Katrin Mikson. Miksoni sõnul kasvas märtsiga võrreldes enam õlle ja karastusjookide müük -- vastavalt 44 ja 68 protsenti.

Peale mahtude suurenemise Eestis suurenes ka ettevõtte eksport, ütles Mikson. «Ekspordi kasv aprillis võrreldes märtsiga oli 218%.»

Miksoni sõnul oli suurim osatähtsus ekpordis pudeliõllel, mida õlletehas turustab peamiselt Lätis. «Hoogustunud on eksport ka Leetu ja Venemaale.» BNS

1997. a peatus langus ning põllumajanduse ja maaelu olukord stabiliseerus, ütles põllumajandusminister Andres Varik eile kogumiku «Põllumajandus ja Maaelu 1997» esitlusel.

«Seoses maaelu ja põllumajanduse olukorra paranemisega on põllumajandustootjad muutunud optimistlikumaks, neis on süvenenud kindlustunne,» ütles Varik.

Variku sõnul tekkis põllumeesel mullu taas soov maad harida. «Mullu oli varasemaga võrreldes söötis põlde vähem, suurenes teravilja külvipind ja lehmade produktiivsus.»

Üldiselt on kõikide põhiliste põllumajandussaaduste tootmine Eestis viimastel aastatel siiski vähenenud, märkis Varik. BNS

Tallinna lennujaam edestas I kvartalis reisijate arvu ja kaubaveomahtude poolest Vilniuse ja Riia lennujaamade vastavaid näitajaid, teenindades ise 125 281 lennureisijat ja vedades 1349 tonni kaupu. BNS

Norma Grupp emiteerib Hansapanga vahendusel 30 mln krooni eest kolmekuulisi võlakirju intressiga 10,25%.

«Emissiooni väärtuspäev on 19. mail,» ütles Hansapanga intressitoodete mäned?er Ülo Kallas.

Tema sõnul ilmutasid Norma Grupi võlakirjade vastu suurt huvi paljud Eesti ettevõtted.

«Võlakirjade tootlus on 75 punkti kõrgem praegusest Talibori tasemest. Nii madala riskiga ettevõtte võlakirjade kohta on tegemist väga hea tootlusega,» lisas Kallas.

Kallas märkis, et Eesti võlakirjaturg on viimastel nädalatel aktiviseerunud, mis võib olla tingitud ettevõtete majandustsüklite kokkulangemisest. BNS

Valitsus võib täna volitada energiaturu inspektsiooni kehtestama energiahindu kuni sajandi lõpuni.

Võimaluse, et inspektsioon määrab elektri hinna, annab energiaseadus. Selle järgi on energiaturu inspektsioonil valitsuse volitusel õigus määrata turgu valitseva energiaettevõtja poolt rakendatavad hinnad.

Seni kehtestab elektritariife majandusministeerium vastavalt sõltumatu hinnakomisjoni ettepanekutele.

Majandusministeerium teeb täna valitsusele ettepaneku muuta kehtetuks 1993. a kehtiva määruse sätted, mis andsid ministeeriumile õiguse kehtestada põlevkivi ja elektrienergia ning soojusenergia ja gaasi hindu. BNS

Eesti hotellikülastajate arv kasvas märtsis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 22%, ulatudes 46 646 inimeseni.

Veebruariga võrreldes kasvas külastajate arv 5069 võrra.

Statistikaameti andmetel olid 36% majutatuist Eesti elanikud. Mõnevõrra -- 38%ni -- suurenes Soomest pärit turistide arv. BNS

Rahandusminister Mart Opmann annab täna valitsusele ülevaate Eesti praegusest välisvõlast ja kavandatavatest välislaenudest aastateks 1998--2000.

Eesti välisvõlg kasvas mullu tänu dollari kursi tõusule 192 mln krooni võrra 3,555 mld kroonini. Tegelikult vähenes Eesti välisvõlg mullu 13,8 miljoni dollari võrra.

Eesti laenukoormus oli aasta alguses samal tasemel 1997. a algusega -- 5,6% SKTst. BNS

Valitsus esitab riigikogule kinnitamiseks eelmise aasta riigieelarve aruande, mille järgi oli eelarve tulude pool 13,97 miljardit ja kulude pool 12,57 miljardit krooni.

Rahandusministeeriumi andmetel ületasid 1997. a riigieelarve tulud planeeritud eelarve 1,28 miljardi krooni ehk 10,09 protsendi võrra. Protsentuaalselt suurimad ülelaekumised olid tubakaaktsiisi ja käibemaksu osas.

Suurima osa möödunud aasta maksutuludest andis käibemaks, mida laekus 6,688 miljardit krooni ehk 114,4 protsenti eelarve aastaplaanist. BNS

Maiustustetootja ASi Kalev eelmise aasta konsolideeritud auditeeritud puhaskasum oli 30,4 ja käive 436,2 miljonit krooni.

Võrreldes 1996. aastaga suurenes ettevõtte kasum 18,1 miljoni krooni võrra.

Kalevi enda kasum oli mullu 32,9 miljonit krooni, ütles Kalevi infojuht Tiina Altmets. 10,6 miljonit krooni sai Kalev kasumit kinnisvara müügist.

Kalevi sidusettevõtte Vilniaus Pergale puhaskasum oli 13 miljonit krooni. Tütarfirmade Tsarodeika ja Bogatõri kahjum oli kokku 3,5 miljonit krooni. BNS

Soome Fazer ei ole konkreetsete aktsiate ostu ettepanekutega Kalevi poole pöördunud, ütles Kalevi infojuht Tiina Altmets.

Altmetsa sõnul on Kalevil Fazeriga küll kontakte olnud, kuid aktsiate omandamisest ei ole juttu olnud.

Fazeri Baltimaade piirkonnajuhi Heikki Tiaineni sõnul on kontserni juhid mõelnud maiustustetootmise alustamisele Eestis, mis looks võimaluse Fazeri toodete viimiseks tollivabalt nii Lätti kui Leetu.

Eestis võib kõne alla tulla Kalevi aktsiate omandamine, ütles Tiainen. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing