18. mai 1998 kell 22:00

Turud ootavad selgust Aasia sündmustesse

Eelmise nädala esimesel poolel liikusid USA aktsiad suhteliselt positiivses meeleolus, ehkki mitmed tegurid muutsid investoreid mõnevõrra närviliseks: hulk nädala jooksul avaldatavat makromajandusinfot, Aasia turgude langus, Indoneesia rahutused. USA intressimäärade tõusu keegi enam oluliselt küll ei kartnud, turu panused olid kindlalt senise taseme püsimisel. Tõus koondus siiski põhiliselt Dow komponentidesse ning laiem turg tegi parajat vähikäiku. Pärast Dow jõudmist uue rekordini (9211,84) kolmapäeval pöördusid aga turud otsustavalt langusele. Paljus oli see tingitud turu lemmiku Hewlett-Packardi kasumihoiatusest, millele reedel järgnes Disney reitingu alandamine. Dow tõusis nädalaga siiski 0,45%, Nasdaq langes 0,94%.

Nädal varem teistele Euroopa turgudele tagatulesid näidanud Stockholm jäi eelmisel nädalal enamikku Euroopa turge haaranud hinnatõusust kõrvale, mis suuresti tuleb panna kasumivõtu arvele. Nädal algas siiski üsna äkilise tõusuga, kusjuures kõige menukamaks osutus metsandus tänu vana kuulujutu ülessoojendamisele -- Stora liitumisest UPM-Kymmenega. Järgneval kolmel päeval liikusid hinnad kiirelt alla. Üldiselt nõrgas ja närvilises meeleolus ei suutnud ka USA metsaindeksi kiire tõus Rootsi metsasektorit elustada ning farmaatsia oli samuti kaotajate seas. Alles reede õhtul suutis optsioonide kustutamine Astrat pisut kergitada ning väike tõus vedas koondindeksi nädala lõikes 0,18% positiivsele pinnale.

Ka Helsingi börs alustas eelmist nädalat järsu tõusuga, mis esmaspäeval HEXi koguni uue rekordini (5026 punkti, esimene sulgemine ülalpool 5000) tõstis. Enim torkas silma Metra, mis teatas jagunemisest kolmeks eri noteeringuga ettevõtteks. See tõstis nädalaga aktsia hinda koguni 31%. Tugevad olid ka metsasektor ja Nokia. Järgnevatel päevadel liikusid aga hinnad järjest alla, kusjuures turuliidrid Nokia ja Merita olid selles põhisüüdlased. Nokiale mõjus kuulujutt Siemensi ja Motorola liitumisest, mis tihendaks konkurentsi mobiilsideturul. Reedel tekkis väike ajakirjandusbuum, kui perefirma Sanomat ja WSOY teatasid liitumisest, mis looks Bonniersi järel suurima meediakontserni Skandinaavias. HEX nädalaga -0,2%.

Möödunud esmaspäeval oli RTS-süsteem suletud. Kõigi järgnevate päevade vältel liikusid aktsiate hinnad aga peadpööritava kiirusega alla. Kauplemist iseloomustas suurenenud aktiivsus ning maaklerite sõnul seisid müügisurve taga välisinvestorid. RTS-indeks langes nädalaga 14,77% ning jõudis 16 kuu madalaimale tasemele. Languse põhjusi võib leida nii Venemaalt kui ka rahvusvahelistelt turgudelt. Aasia turgude nõrkus on Vene turule ikka halvasti mõjunud, nõnda põhjustasidki Indoneesia rahutused ning järgnev Hongkongi ja Singapuri börsilangus müügilaine Venemaal. Sellele lisandusid nädala keskel jutud probleemidest rubla stabiilsuse säilitamisel, GKO-oksjoni viletsad tulemused ning keskpanga lombardimäära tõus reedel.

Aktsiate hinnad Riia börsil stabiliseerusid eelmise nädala jooksul mõnevõrra, kuid sulgusid siiski madalamal. Börsi ametlik indeks RICI kaotas nädala jooksul 0,8%. Kindlat trendi kujunemas pole. Suvine puhkusteperiood on algamas ning ilmselt võtab see kauplemiselt lähinädalatel viimase jõu. See tähendab, et aktsiahindade tugevnemine muutub üha vähem tõenäoliseks. Sellisel juhul võiks pessimistina prognoosida koguni hinnalanguse jätkumist, kui hinnatoetus nõrgeneb. Õigupoolest piirdub kauplemine Riias juba praegu vaid Unibanka ja vähesel määral ka Komercbankaga, ülejäänutega toimub tehinguid suhteliselt juhuslikult ning äärmiselt kõikuvas mahus. Eesti turgude hinnalangus pole ka Hansapangal võimaldanud populaarsust parandada.

Leedu aktsiaindeksid liikusid eelmise nädala vältel suhteliselt üksmeelselt alla. Suurem krahh tabas siiski põhinimekirja, mille indeks langes 4,07%. Selle taga oli põhiliselt Hermise kiire kukkumine, mis vedas kaasa ka Vilniuse panga ja Roki?kise. Pisut näitas tõusu vaid Medienos, mida jätkuvalt sihivad Soome suuromanikud. Domineerivaks oli kauplemises taas Leedu Energia, mis on juba kuid huviobjektiks üheleainsale anonüümsele suurinvestorile, kes on aga võimeline päevaselt paar miljonit litti aktsia kokkuostmiseks välja käima. Kõrgemale senisest tipust viiel litil aktsia hind siiski ei tõusnud. Litin-A langeski põhinimekirjast vähem, vaid 0,68%.

Hetkel kuum