19. mai 1998 kell 22:00

Põhjamaade meediaturg koondub

Seetõttu on Soome, Rootsi, Norra ja Taani kodumaised meediafirmad püüdnud viimasel ajal oma positsioone tugevdada. Nende järgmiseks sammuks ennustatakse omavaheliste liitude sõlmimist. Näiteks kui Bonnieridele kuuluv Bonnierföretagen ostis aprilli algul ära Mariebergi börsil olnud aktsiad 9,7 miljardi Eesti krooni eest, siis ennustati Stockholmis ka järgmist sammu -- et Braun sõlmib kiiresti liidu Norra Schibstediga.

Põhjamaade suurim meediafirma on Rootsi Bonnierföretagen. Teisel kohal on äsja liitunud Soome Sanoma-WSOY ja kolmandal Rootsi televisioonifirma Kinnevik. Neljandal kohal on Taani Egmont. Viiendal kohal on Norra Schibsted ja kuuendal Alma Media, mille suurim osanik on Bonnierföretagen.

Kõik need kuus kontserni on asunud laienema ka välismaal, eriti Põhja-, Balti- ja Ida-Euroopa maades. Bonnieri kontsernil, mis on juba jõudnud nii Ida- kui Kesk-Euroopasse, prognooside kohaselt esialgu rohkem laienemiseks jõudu ei jätku, sest aprillikuine operatsioon tehti põhiliselt laenu abil, ja seetõttu paneb ta lähiajal põhirõhu rentaabluse parandamisele ja ebatulusate harude kärpimisele.

Soome kontsernil Sanoma-WSOY on piisavalt raha, kuid kas ka tahet laieneda väljaspool Soomet. Tõsi küll, Sanoma-WSOY-le kuuluv Rautakirja on teatanud, et soovib veelgi laiendada Eestis R-kioskeid, mida on juba üle saja. KL-DI-ÄP

Hetkel kuum