Ülestõstetava sektsioonukse hankimise nõuanded

20. mai 1998, 00:00

Et uks on tööstushoone fassaadi suure-maid elemente, on oluline nii selle välimus kui ka korrektne paigaldus. Ülestõstetavate sektsioonuste laia leviku põhjus on kasutamise lihtsus, ruumi kokkuhoid ja Eesti kliimale kohane soojapidavus. Reeglina valmib sektsioonuks tellimustööna iga ava jaoks eraldi, seetõttu pole ukse juures hoone projekt oluline. Tellija hoiab kokku aega ja raha, kui ta tellib ukse oma vajaduste järgi.

Esmalt tuleb määratleda hoone ja ukseava funktsioon, arvestades:

 • millised on suurimad sõidukid, mis ust kasutama hakkavad;
 • kui sageli ust avatakse ja suletakse;
 • kes peavad saama ust avada ja sulgeda;
 • kas ust kasutavad sõidukite kõrval ka jalakäijad (jalgvärav suure ukse sees);
 • kas ust on soodsam avada ja sulgeda käsitsi või elektrooniliselt (ukse hind, mõõtmed, kasutustihedus);
 • soojapidavuse, niiskustaluvuse ja turvalisuse nõudeid;
 • ettevõtte ja/või hoone spetsiifilikat.
 • Eragaraa?idel piirdub kasutus enamasti 2--3 tsükliga (avamine-sulgemine) päevas. Tööstuses ja teeninduses on väike kasutussagedus 5, keskmine kuni 10 ja suur 15 tsüklit päevas. Suure kasutussagedusega autopesula uksele võib panna väiksemale kasutusele (~45 000 tsüklit) mõeldud vedrud, mille eluiga on sellevõrra lühem.

  Eragaraa?i uksele pole mõtet jalgväravat paigutada, sest seda kasutatakse harva ja reeglina on garaa?ist ka mõni muu väljapääs.

  Värvitud uks kestab kauem kui värvimata uks ja näeb parem välja. Niiskusega kokku puutuvates hoonetes, nt pesulates, tuleks uks kindlasti värvida ka seestpoolt.

  Elektriajami puhul valib eratarbija mugavuse ja hinna vahel. Tootmis-, teenindus- ja tööstushoonetes on elektriajam üleliigne vaid suure, kord kuus kasutatava ukse puhul.

  Kui ukse mõõtmed on rohkem kui 4 x 3,5 m, on selle käsitsi avamine tõsine ettevõtmine. Väiksemate, kuid suurema kasutussagedusega uste avamiseks ja sulgemiseks kuluks ühel inimesel terve tööpäev.Väiksemate uste elektriajamid nõuavad tavalist 220V voolu, suuremad aga tööstusvoolu.

  Elektriajamiga uksed on turvalisemad, sest ukse alumises tihendis paikneb rõhuandur. Kui ukse sulgudes oma teel takistust, liigub ta kohe tagasi ülemisse asendisse.

  Kui ust kasutatakse vähe või on hoonel palju uksi ja tellija otsustab suuremat ust käsitsi avada ja sulgeda, on mõttekas paigaldada uksele tali, millega saab ukse liigutamist kergendada.

  Elektroonilise ajami puhul on väga mitmeid ukse avamise mooduseid. Kasutaja tegevuse spetsiifika määrab valiku puldi, nöörlüliti, fotosilma, magnetkontuuri jm vahel. Erakasutajal, kes on lasknud paigaldada elektriajamiga ukse, on tavaliselt selle avamiseks pult. Suuremate ladude puhul, mida kasutavad mitmete ettevõtete veokid, ei ole kõigile pultide jagamine reaalne.

  Hoonesse sisenemisel võiks kasutada kaarti (piiratud sissepääsuga kohad), fotosilma (ukseni jõudnud veok peab saama vabalt siseneda) või avab ukse keegi kolmas. Seespool on võimalik paigutada sõiduki kabiini kohale nöörlüliti, nii et juht saab ukse avada autost väljumata.

  Reeglina ei saa mitme väljapääsuga tööstushoonetel ust väljastpoolt puldita avada. Kui on kavas hiljem ukse avamis- ja sulgemismooduseid laiendada, tasub kohe võimsam juhtplokk tellida -- hilisem ümbervahetus läheb kallimaks.

  Uksele meeldivat välisilmet lisavad aknad võimaldavad kasutada ruumis päikesevalgust ja jälgida ukse taga toimuvat. Kohalikku kliimat silmas pidades on soovitatav tellida kolmekordne aken. Suhteliselt pika külmaperioodi tõttu tasuks eelistada uksi, mille sektsioonide vahel on kummitihendid. Tasuks kontrollida ka, kas ukse ventilatsioonirestid on suletavad (ei kuulu standardvarustusse).

  Jalgväravale tuleks tellida kindel lukk. Suure ukse saab lukustada (elektriajami puhul lukustub uks ise) lisaks veel seestpoolt riividega.

  Sagedaste elektrikatkestustega hoonesse on mõistlik paigaldada lisalukk, millega saab elektriajami välja lülitada ning ukse käsitsi avada. Otstarbekas on ühendada uks ka üldisesse valvesignalisatsioonisüsteemi. Täieliku turvalisuse tagamiseks on soovitatav tellida eraldi turvauks, mille sees on lõhkumiskindel metallsõrestik.

  Enne ukse ja paigalduse tellimist tuleks silmas pidada:

 • et hoone põrand oleks eelnevalt valatud;
 • et ukseava mõlemal pool oleks 100--120 mm vaba ruumi (kui ukse kõrval või peal pole piisavalt ruumi, saab selle tekitada ukseava arvel);
 • laes olevaid takistusi (ventilatsiooni- ja veetorud, valgustid jms) vähemalt ukse kõrguses;
 • millist hooldust uksemüüja firma pakub ning kas uste paigaldus on hinna sees;
 • kas viimistlustööde tegija on pädev. Suvalised ehitustöölised võivad oskamatusest muuta ukse ja ukseava tööomadusi ning väljanägemist, sest nad pole sektsioonuste paigaldamise peensustega kursis. Parima tulemuse garanteerivad uksi müüva firma spetsialistid.
 • Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing