Sajandilõpu suurprojekt Viljandis

21. mai 1998, 00:00

«Sellest peab saama Viljandi uus keskus,» märgib projekti üks käimalükkajaid Viljandi linnavolikogu esimees Tauno Tuula. Peale tema on ASi Viljandi Centrum aktsionärid võrdsete osadega Ühispanga sidusfirma AS Ühisinvesteeringud ja ettevõtja Tiit Maisa. Projekti ehitajakonkursi võitis 22 pakkuja seast FCMiga liituv AS Koger & Sumberg.

Ligi 5000m2 pinnaga hoone esimesele korrusele tuleb toidu- ja esmatarbekaupade kauplus, apteek ja Ühispanga kontor. Läbirääkimisi esimese korruse väljarentimiseks on peetud Spari kauplusteketiga, Tallinna Kaubamajaga, norralaste poodideketiga Rema 1000 ja veel mõne kaubandusfirmaga.

Teine korrus renditakse välja klassikaliste kaubamajakaupade müüjatele. Kindlasti saavad seal ruumi valmisriiete, elektroonika, jalatsite, kontoritarvete pakkujad.

Kolmandale korrusele saavad ruume rentida firmade esindused, juuksur ja kosmeetik, mõni kindlustusfirma, kinnisvarabüroo, notar jt tähtsate teenindusvaldkondade esindajad. Sinna rajatakse ka 19 kahekohalise toaga hotell.

«Viljandis korralik hotell puudub ja siin asuvate suuremate firmade külalisi ning äripartnereid pole kusagile majutada, seepärast otsustasimegi esindusliku nõupidamisruumiga ärihotelli kasuks,» märgib Maisa. Tema sõnul hakkab AS Viljandi Centrum hotelli ise juhtima, sest ükski mainekas hotellikett 19 toa pärast Viljandisse tulema ei hakka.

Majja tuleb ka kohvik ja hotelli juurde baar. Kvartalis saab parkida ligi 200 autot.

AS Viljandi Centrum omandas möödunud aasta augustis Viljandi linnalt 50 aastaks krundi hoonestusõiguse. Linn saab ettevõtjailt nii kaubanduskeskuse kui selle juurde rajatavate parkimisplatside aluse maa eest 45 000 krooni renti aastas.

Omanike jaoks on Viljandi Centrum kinnisvaraprojekt. Tulu peab tulema kaubandus- ja büroopindade rendist. Rendiks on kalkuleeritud 100--200 krooni m2 ja investeeringu tasuvusajaks üheksa aastat.

Tauno Tuula sõnul on praegu Centrumis rentnikuks hakkamise vastu huvi tundnud ligi 50 ettevõtjat ja päris mitmega juba kaubad koos.

«Meie äriidee on lihtne: hoone jääb Viljandit läbivate tähtsamate teede äärde, kõrval on nii linna- kui ka maaliinide bussijaam ja Statoili tankla, novembris saab samal krundil valmis postimaja -- järelikult on tegu Viljandi parima kaubanduskrundiga,» selgitavad Maisa ja Tuula. On arvestatus, et kõrvalasuvat Viljandi suurima koormusega ristmikku läbib 1400 autot tunnis.

«Kuna asukoht on ääretult soodne, peab ka seal asuv hoone olema võimalikult polüfunktsionaalne,» lausub Tuula. Juba on välja mõeldud ka maja ärilause: «Kõik ühest kohast».

«Plaanime majas asuvate müüjate minimaalseks aastaseks kogukäibeks 150 miljonit krooni,» räägib Tuula. Viljandi praegune jaekaubanduskäive on ligi 400 miljonit krooni aastas. Kaubanduskeskusse kolib mitu kesklinna väikepoodi.

«Me korrastame Viljandi kaubanduse ja koondame selle kesklinna ühte kohta,» lisab Maisa.

Nagu tüüpilises Eesti väikelinnas on 22 000 elanikuga Viljandi kaubanduselu rahulik. Kui mitmel pool mujalgi on suurim kaupleja kohalik tarbijate ühistu. Talle kuuluvad Viljandi suurim toidukauplus Paala kaubahall, kaubamaja, Edu keti sildi all kauplev Sakala toidupood ja Koidu toidukauplus. Nimetatud neli poodi on VTÜ lipulaevad ja annavad põhiosa selle käibest Viljandis.

«Meie kaupluste mullune kogukäive oli 105 miljonit krooni, millest Viljandi linnas asuvad kauplused andsid 70 miljonit krooni,» ütleb Viljandi tarbijate ühistu juhatuse esimees Priit Aule. Tema sõnul pole välistatud, et ka VTÜ uues kaubanduskeskuses endale pinna rendib, kui tingimused sobivad.

«Eks iga uus tulija teeb siin supi lahjemaks,» arvab Aule. Tema sõnul kõigutab kaubakeskuse valmimine kindlasti Viljandi kaubandust. Pessimistlikes värvides nähakse praeguse 1000m2 halvasti liigendatud müügipinnaga kaubamaja tulevikku.

«Praegu pole meil küll plaanis oma kaubamaja kinni panema hakata,» pareerib Aule.

«Oleme uue kaubakeskuse rajamisega tekkivat uut olukorda analüüsinud ja leiame, et turgu Centrum ei mõjuta,» sõnab Viljandi turgu haldava ASi VTÜ Varumine juhatuse esimees Jaan Soots. Tema sõnul on kaubakeskusel ja turul sootuks erinevad kliendid, sest hilpudega kauplemine väheneb turul nagunii pidevalt.

Jaanuaris avati Viljandi Männimäe tööstus- ja elamurajoonis Eliise kaubamaja. Investeeringu suurus on ligi 20 miljonit krooni ja kaubanduspinda on seal 2600 m2.

«Meil läheb iga kuu järjest paremini, avasime just ka oma valmisriiete ja garderoobikaupade osakonna ja kavandame tänavuseks aastakäibeks üle 30 miljoni krooni,» kõneleb Eliise kaubamaja omanik Raivo Riisa. Tema sõnul ei mõjuta südalinna rajatav kaubakeskus tema kaubamaja kuidagi.

«Meie asume kesklinnast eemal, siin on püsiv klientuur, elamurajoon, suured tööstusettevõtted ja me pole Centrumiga konkurendid,» arvab Riisa. Küll näeb ta kaubakeskuses ohtu Viljandi kesklinna putkadele ja väikekauplustele, eeskätt aga VTÜ kauplustele.

«Tõenäoliselt tuleb pärast Centrumi avamist praegune kaubamaja sulgeda,» nendib Riisa. Uue kaubanduskeskuse põhiprobleemiks saab Riisa meelest tööjõud, sest Viljandis olevat terav nappus kvalifitseeritud müüjatest.

«Olen Viljandis kuus aastat kaubandusega tegelnud ja usun meie ettevõtmise edusse,» sõnab Maisa, kes veel mõni aasta tagasi juhtis Viljandis kümmet kauplust, mille kogukäive moodustas kolmandiku Viljandi jaekaubanduskäibest. Temale kuulub ka endine Männimäe kauplus, mis on renditud Rema 1000-le, ning mööblitehas Viljandi Lexel ja Viljandi linnasaun.

Tauno Tuula on Eestisse toonud Anttila postimüügiketi ja juhib seda siiani. Mõlemad on Tartu ülikooli matemaatikateaduskonna vilistlased.

Viljandis kolm hotelli nime kandvat ööbimiskohta siiski on. Kesklinnas asuv hotell Viljandi pakub oma 31 kahekohalises toas madala hinna eest kesiseid mugavusi. Oma Kodu hotell majutab õppeajal põhiliselt Viljandi kultuurikolled?i tudengeid.

Kesklinnast eemal, endisest Viljandi KEKi ühiselamust kohendatud Männimäe hotell majutab oma 24 kahekohalises toas põhiliselt Viljandis käivaid turismigruppe, mistõttu pole toa hind ja hotellis pakutav vastavuses.

«Männimäel pole nõupidamisruumi, Oma Kodu ei anna süüa ja saunas ei jätku sooja vett, Viljandi hotelli ei kannata aga ühtegi külalist sissegi viia,» räägib ASi Viljandi Aken ja Uks peadirektor Olavi Liivandi. «Viljandile oleks väikest mõnusat päris hotelli vaja, sest praegused on pigem ülevuntsitud ühiselamud,» sõnab Liivandi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing