21. mai 1998 kell 22:00

Tartu õlletehas petab tarbijat

Tartu tehases villitakse vale-Värskat

ASi Tartu Õlletehas pudelitel on vanad sildid, mis annavad teada, et ostetud Värska vee puhul on tegemist loodusliku mineraalveega.

Õlletehase tootmisdirektor Rein Sööt eitas algul fakti, et tehas on tänavu villinud Värska vett. Hiljem helistas ta tagasi ja tunnistas, et tehas on aprillis tootnud ja villinud umbes 40 000 liitrit Värskat, mis ei põhine looduslikul mineraalveel.

«Esimesed partiid on läinud vana sildiga,» väitis Sööt.

«Üleminek kunstlikule Värskale ei olnud kahjuks nii täpne, et nüüd lõppes vana silt ära ja tuli uus silt peale,» selgitas tootmisdirektor.

Söödi sõnul on tehasel uued, tarbijat õigesti informeerivad sildid juba valmis ja veel sellel kuul peaksid probleemid etiketi vastavusega lahendatud olema.

Tarbijakaitseameti asedirektor Marje Kokk ütles eile, et ta saatis oma töötajad kauplustesse asja kontrollima. «Tarbijakaitseamet vaatab sellisele tarbija petmisele väga tõsiselt,» ütles Kokk.

Tarbijakaitseameti juhtivtöötaja sõnul on Tartu õlletehas töötanud välja tehnilised tingimused kunstliku mineraalvee tootmiseks ja neil on õigus tehislikku Värskat toota.

«Samas peab aga tarbija teadma, kas ta joob naturaalset või kunstlikku mineraalvett,» lausus Kokk. «Väide, et tehas ei ole jõudnud vanu silte uute vastu vahetada, on tarbijale täiesti võõras mure.»

Tartu õlletehase konkurendi, ASi Värska Vesi müügijuhi ja ühe omaniku Urmas Jõgeva sõnul tuleks Tartu tehislikule Värskale uus nimi panna. «Nad julgevad kasutada vana silti, mis ütleb, et tegu on 20 aastat tagasi registreeritud kaubamärgiga,» imestas Jõgeva. «See on lausa võltsimine.»

Tartu õlletehas ja AS Värska Vesi on üle nelja aasta vaielnud, kellele kuulub kaubamärk Värska Vesi. Rein Sööt ütles, et Tartu õlletehas hakkas tegema ettevalmistusi kunstliku mineraalvee tootmiseks kohe, kui nad said teada, et AS Värska Sanatoorium loobub toorvee müümisest. Sanatoorium katkestas toorvee tarnimise Tartu õlletehasele, sest Värska mineraalveekaev läks remonti.

Rein Söödi väitel on tehisliku Värska vee ja toormineraalveest valmistatud Värska maitse üpris lähedane. «Tarbija ei oska siin kindlasti vahet teha,» lausus Sööt.

«Võrreldes varasema Värska mineraalveega oleme suurendanud kaaliumi hulka, mis on inimesele tervislikum,» sõnas Sööt.

Mineraalvee tootmine moodustab umbes viis protsenti Tartu õlletehase üle 200 miljoni kroonisest aastakäibest. Eelmise aasta sügisest kuulub Tartu õlletehas Soome õlletootjale Olvi OY.

Hetkel kuum