25. mai 1998 kell 22:00

Jeen langes 7 aasta madalaimale kursile

Jaapani jeen kukkus eile Euroopa turgude avanedes uuele seitsme aasta madalaimale tasemele -- 137,15 USD/JPY. Jeeni langus sai uue kiirenduse pärast ajakirjas U.S. News & World Report avaldatud intervjuud Jaapani aserahandusminister Koji Tanamiga, kus viimane väitis, et USA rahandusminister Robert Rubin soovib Jaapani valuuta nõrgenemist 140 või isegi 150 USD/JPYni, mis olevat ainus võimalus saareriigi majanduse päästmiseks täielikust kollapsist. R. Rubin, kes on korduvalt väitnud, et USA on huvitatud tugevast dollarist, vastas ajakirja reporteri küsimusele napisõnaliselt, et Ühendriikide dollaripoliitika jääb endiseks. Sellest piisas turgudele reageerimiseks jeeni müügiga, mis võimendus teravalt valuutakurssidele, sest USA ja Suurbritannia finantsturud olid eile pühade tõttu suletud.

Financial Timesi teatel on Suurbritannia naela kursi dramaatiline langus seotud investorite püüdega kaitsta eküüdes nomineeritud võlakirjade väärtust. Investorid laenavad naelasid ja müüvad neid forvardkursiga eküü vastu realiseerimistähtajaga pärast 4. jaanuari 1999, mil tuleb kasutusele euro. Eküü-võlakirjad saavutasid populaarsuse pärast otsuse vastuvõtmist, et eküü konverteeritakse euroks kursiga 1:1. Kuigi Suurbritannia ei ühine Euroopa rahaliiduga, moodustab nael 13% eküü valuutakorvist.

Märtsi lõpul tõusis nael 3,10 DEMini (kõrgeim kurss alates 1989. aastast). Eilseks oli GBP langenud 24 penni ehk ca 8% ning eküü on langenud DEMi suhtes 1%. Investeerimispank J.P. Morgan prognoosib aasta lõpuks naela kursiks 2,70 DEMi.

Hetkel kuum