26. mai 1998 kell 22:00

Jeen jätkab 7 aasta madalaimal tasemel

Eile langes Jaapani jeeni kurss 137,85 jeenini -- tasemeni, millega kaubeldi 1991. aasta augustis. Kiirema jeeni languse hoidis ära asjaolu, et kauplejad eelistasid suures osas jeeni vastu osta Saksa marka, mitte dollarit.

Kartus, et Jaapani Pank sekkub turule, veidi vähenes, sest kriitiliseks peeti esmaspäeva, kui pühade puhul olid suletud nii Ühendriikide kui ka Suurbritannia turud. Sellist taktikat kasutas Jaapani Pank lihavõttepühade eel, kui suletud olid Ameerika ja Euroopa turud. Fakt, et saareriigi keskpank Suure Reede interventsiooni ei korranud, näitab, et pank on leppinud jeeni kursi edasise langemisega. Kuid kindel ei saa selles kunagi olla. Teise küsimärgina jääb püsti ikkagi jeeni alumine piir, milleni Jaapani rahapoliitika suunajad on nõus oma valuutat laskma. Kas see on 140 või 150 jeeni või mingi muu number, on raske prognoosida.

Saksa margaga kaubeldi jeeni suhtes viie aasta kõrgeimal tasemel (77,90 DEM/JPY). Analüütikute arvamuse kohaselt on siin lähiajal ülemiseks piiriks 78 jeeni tase. Pikemas perspektiivis on ka margal tõusuruumi, arvestades, et Jaapani majandus liigub endiselt allamäge, Saksamaa majandus näitab seevastu tõusumärke.

Dollari/marga kurss liikus eile penni võrra 1,7720 USD/DEMini (14,176 kroonini). Maaklerid olid eile ja on ka täna positsioonide võtmisel äärmiselt ettevaatlikud enne homme toimuvat riigipanga nõukogu koosolekut. Kuigi üldise arvamuse kohaselt Buba seekord veel intresse ei tõsta, on mitmed analüütikud veendunud, et repomäära tõstetakse veel enne juuli algust.

Hetkel kuum