27. mai 1998 kell 22:00

Agressiivne pakkumus

Kui Générale de Banque ABN Amro pakkumuse vastu võtab, tekib Euroopa suuruselt teine pank hiljuti ühinenud Union Bank of Switzerlandi järel.

ABN Amro võistleb ülejäänud kahe suure Hollandi pangaga, ING ja Rabobank, et teiste pankade ostmise teel suuremaks kasvada. Näiteks Suurbritannias jäi ABN hiljaks ja ING-l õnnestus tema nina alt ära näpsata raskustesse sattunud Baringsi pank. Aprillis jäi ABN jälle pika ninaga, kui Prantsuse riik otsustas müüa kommertspanga CIC Credit Mutuelile.

Générale de Banque'i ostupakkumusega esitab ABN Amro ühtlasi väljakutse suurele Prantsuse kontsernile Suez Lyonnaise des Euax, mis Belgia suurima valdusfirma Societe Generale Belgique (SGB) kaudu on põhiomanik nii Fortises kui ka Générale de Banque'is.

Suez Lyonnaise'ile kuulub 63,6% SGBst ja ta tahab osta ülejäänud 36,4%. SGB on omalt poolt lubanud müüa talle kuuluvad Générale de Banque'i aktsiad (29,2%) Fortisele.

Seda lubadust kordas SGB eile pärast ABN Amro pakkumust.

ABN Amro on suutnud ilmselt paljusid ülejäänud Générale de Banque'i aktsionäre oma poole kallutada, muidu oleks ta vaevalt nõnda hilja oma pakkumust söandanud esitada.

ABN Amro poolt on suur osa Générale de Banque'i juhtkonnast, kes ei poolda panga müümist Fortisele.

Fortis on pakkunud seitse oma aktsiat kolme Générale de Banque'i aktsia vastu, mis teeb pakkumuse väärtuseks 23 500 Belgia franki aktsia kohta. ABN Amro pakub 19 oma aktsiat ühe Générale de Banque'i aktsia vastu pluss 9000 Belgia franki sularahas aktsia kohta. Sel juhul on pakkumuse väärtus 27 100 franki aktsia kohta.

Belgia rahandusminister Philippe Maystadt ütles eile, et Belgia valitsus tahaks väga, et Générale de Banque'i otsustamiskeskus jääks Belgiasse, kuid lisas, et valitsusel pole mingisugust võimalust sellesse tehingusse sekkuda.

Võitlus Générale de Banque'i pärast näitab Euroopas tõusvat ja üle piiride käivat pankade ühinemise lainet enne ühisrahale üleminekut.

Ehk nagu ütles ABN Amro juhatuse esimees Jan Kalff: «Väikese koduturuga pankadel on hädavajalik saavutada kriitiline mass.» DI-FT-ÄP

Hetkel kuum