Maksuamet lõi pretsedendi

28. mai 1998, 00:00

AS VacStar OB tahtis tagasi saada 150 000 krooni ulatuses käibemaksu Lätti viidud kauba eest, ütles riigi maksuameti aktsiisi- ja käibemaksutalituse juhataja Sirje Pulk. Ta ütles, et hilisema kontrolli käigus selgus, et tegelikult kaupa Eestist välja ei viidudki.

Edela tolliinspektuuri juhataja kohusetäitja Marek Helmi sõnul tegi riigi maksuamet Edela tolliinspektuuri Pärnu tollijärelevalve osakonda päringu tekkinud kahtluste tõttu.

«Koostöös Läti tolliga selgus, et AS VacStar ei registreerinud oma kaupa Aina?i tollipunktis. Järelikult ei läinud kaup Eestist välja,» ütles Helm.

Ringkonnakohtu otsusest selgub, et kauba ekspordi tõendamisel on aluseks ekspordi kaubadeklaratsioon vastavate templitega ja kaubaks oli igal korral üks laptop-arvuti, üks videokaamera või mõlemad koos. Samuti on kõikidel deklaratsioonidel tolliasutuse märge kauba vabastamise kohta tolli järelevalve alt. Kohtule ei ole esitatud tõendeid, et tolliasutuse märked oleksid valed või võltsitud.

Esitatud tõenditest selgub veel, et deklaratsioonides märgitud sõiduautod on ületanud Eesti-Läti riigipiiri Iklas ja Valgas.

Sirje Pulk ütles, et AS VacStar rõhuski kohtus sellele, et auto käis üle piiri edasi-tagasi. «See ei ole ju keelatud. Samas selgus ikkagi, et autoga viidi üle piiri üht ja sama arvutit,» ütles Pulk.

Helm ütles, et Eestist väljaviidav kaup tuleb eelnevalt deklareerida ja toll ei jõua kogu kaupa kontrollida. «Antud juhtumi puhul võis kauba väljaviija oma kaupa hoida isegi auto tagaistmel,» ütles Helm.

Riigi maksuameti pressiesindaja Peeter Riba sõnul ei suutnud kauba üleandmise juures olnud isikud kohtus meenutada ühtki konkreetset isikut, kellele kaup üle anti. «Tunnistajad ei teadnud isegi seda, mitme isikuga oli tegemist ja millist sõiduvahendit kauba üleviimiseks kasutati,» ütles Riba. Riba lisas, et Läti toll kinnitas riigi maksuameti kahtlust, et kaubadeklaratsioonides kauba saajana märgitud firma Facies Sia ei ole Läti vabariigis registreeritud.

ASi VacStar esindajatelt ei õnnestunud kommentaari saada, sest firma kohta ei leidu märkmeid üheski Eesti andmebaasis.

AS VacStar võib riigikohtule kohtuotsuse peale kassatsiooni korras edasi kaevata ühe kuu jooksul Tallinna ringkonnakohtu kaudu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing