Harley-Davidsoni hinna kujundab legend

29. mai 1998, 00:00

Ajades Eesti Harley-Davidsonide omanike jälgi, viib tee esimesena firma esindaja juurde Kadaka teel. OÜ Motolux direktor Tiit Õun ootab meid juba Kawasaki esinduspoes «jaapanlaste» taga seisva Harley-Davidsoni kõrval. «Ei see ei ole müüa, see on minu isiklik,» lausub ta läikivat pilli käima pannes ja poest välja sõites. Poodi kogunenud poisikesed jäävad ammuli sui järgi vahtima.

Uue Harley-Davidsoni eest tuleb rahakotti 200 000--350 000 krooni võrra kergendada, räägib Õun. Krõbe hind väga palju ostjaid ligi ei meelita, eelmisel aastal müüdi uusi Harleysid Eestis vaid kaks. Sel aastal loodab Õun kuni neli tükki ära müüa.

Tsikli ostuga väljaminekud ei piirdu. «Ta on paras Lego küll,» viipab Õun ratta poole, «sinna võib lõpmatuseni igasugu lisasid ja vidinaid juurde panna.»

Asja juurde kuuluvad ka inimese enda varustus ja atribuutika. Harley-Davidsoni juurde müüakse kõike alates saabastest kuni aluspüksteni välja, naerab Õun. Saapad ja kiiver on mõlemad kuni 3000 krooni, säärte kaitseks ümber jala seotavad nahast chaps'id ligi 2000 krooni, loetleb ta hädavajalikumate esemete hindu.

Kallist pilli müüakse Euroopas suhteliselt vähe -- Eesti kahe kõrval müüdi eelmisel aastal näiteks Soomes 30 ning Rootsis 300.

Valdav osa Harley maailmast elab siiski Ameerikas. Sealsed Harley-omanikud kutsuvad teisi mootorrattaid hellitlevalt õmblusmasinateks. Igal aastal saab augusti alguses Sturgis'i väikelinnas kokku ligi 100 000 Harleyd.

Küsimusele, kas peale nime on Harley-Davidsonid ka tehnilistelt omadustelt oma hinda väärt, vaatab Õun maha. «Ma räägin küll enda kahjuks, kuid nii see ei ole,» nendib ta.

Peamiselt Jaapani uuemate ratastega sõitjad kritiseerivad Harley-Davidsoni raami, vedrustust ja sajandialguse mootorit. «Vastupidiselt Jaapani tsiklitele oma hinda ta hoiab. Ka kasutatult müües,» kinnitab aga Õun kohe.

Ainus teadaolev koht, kust lisaks käest-kätte ja sõprade kaudu liikuvatele ratastele saab kasutatud Harley-Davidsoni osta, on Paldiski maanteel olev motopood, mida peavad soomlastega kahasse vennad Raul ja Rein Ebber. Kuulates Reinult Eesti Harley-maailma tutvustust, jõuame (autoga) Veskimetsa tänaval oleva Edeki garaa?i juurde.

Edek on mootorratturite hulgas tuntud nimi, sest tema juurest käib läbi enamik ümberehitatud tsikleid Eestis.

Hetkel välismaal viibivat Edekit ei õnnestu kahjuks näha. Näeme aga suures töökojas oma järjekorda ootavaid kaheksat Harley-Davidsoni. «Kõik käivad meil neid ümber ehitamas, Õuna Tiit ise samuti,» räägib Edeki abi Marek.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing