28. mai 1998 kell 22:00

Investori varandus kaitseta

Pank kui kontohaldur saab väärtpaberikontoga omavolitseda

Eesti väärtpaberite keskdepositooriumil (EVK) ei ole kohustust nõuda kontohaldurilt dokumenti, kui haldur tõstab aktsiaid ühelt kontolt teisele. EVK juhataja Martti Kuldma sõnul EVK dokumente ei kontrolligi, kuigi selline õigus EVK-l on.

«Kannete dokumendid jäävad kontohaldurile, kes vastutab,» lausus Kuldma. Ta ütles, et pärast seda, kui Hoiupank tõstis omavoliliselt 6 miljonit aktsiat HTASi kontolt oma kontole, saadeti sellekohane järelepärimine panka. «Me analüüsime praegu Hoiupanga vastust,» märkis ta.

Hansapanga juhatuse liikme Rain Lõhmuse sõnul on teoreetiliselt võimalik, et pank tõstab kontohaldurina investori aktsiad oma või kellegi teise kontole omavoliliselt. «Kuid see on seadusevastane, sama hästi on teoreetiliselt võimalik, et pangatöötaja tuleb ja võtab ära kliendi rahakoti,» rääkis ta.

Lõhmuse hinnangul on tehinguid päevas sadu, kui mitte tuhandeid, ning pole mõeldav, et EVK kõikide nende algdokumente kontrolliks. «Siis poleks ju panku sinna vahepeale vajagi,» märkis ta.

EVK reeglite kogu ütleb: «Korralduse väärtpaberiülekande tegemiseks võtab EVK täitmiseks pärast vastava korralduse saamist tehingu mõlema poole kontohaldurilt.» Kuldma lausus, et tema hinnangul oli tegemist turuvälise tehinguga.

Sama akti punktis on kirjas, et poolte kontohaldurid on kohustatud edastama EVK-le andmed tehingu objektiks olevate väärtpaberite, nende koguse, tehingu teise poole väärtpaberikonto numbri ja väärtuspäeva kohta. Kuldma märkis, et EVK ei pea kontrollima tehingupoolte dokumente ning ei saakski seda teha. «Paberimajandus on kõik pankades,» lausus ta.

Hoiupanga pressiesindaja Kristi Liiva ütles, et juristid panevad kokku õiguslikke dokumente kogu protsessi kohta ning praegu ei soovi Hoiupank kommenteerida EVKsse saadetud vastust. «Me vastame sellele hiljemalt esmaspäeval,» kinnitas Liiva.

Investor Toomas Vilosius ütles, et tema suhtub väga halvasti asjaolusse, et kontohalduril on võimalus tema aktsiaid omavoliliselt tõsta. «Omand on püha ja puutumatu,» toonitas Vilosius. Ta lausus, et kui seadus sellist teguviisi lubab, tuleb see ümber teha. «Seadus ei tohi seda võimaldada,» rõhutas Vilosius.

Hoiupanga endine peajurist ja HTASi omanik Marcel Vichmann tegi uudisteagentuuri BNS teatel kolmapäeval keskkriminaalpolitseile avalduse 6 miljoni Hoiupanga aktsia kadumise kohta HTASi kontolt. Nii Hoiupank kui Vichmann on siiski öelnud, et on soovivad saavutada kohtuvälise kokkuleppe.

Hetkel kuum