?veits müüb poole oma kullavarudest

29. mai 1998, 00:00

Talinisu juulilepingute hind langes Chicago kaubabörsil viimase viie aasta madalaimale, maisi ning soja hind aga börsi ajaloo madalaimale tasemele. USA iganädalases teraviljasaaduste ülevaates kinnitati, et nisu kasvutingimused on väga head. Raport oli siiski vaid hinnalanguse ajendiks. Teraviljade üldine hinnalangus on tingitud Austraalia suurest saagist, tugevast dollarist ning Kagu-Aasia majanduskriisist. Senised suured importijad Aasiast on oma tarneid tublisti vähendanud.

Alanevad teraviljahinnad on teinud murelikuks Ühendriikide farmerid, sest nad ei suuda võistelda Euroopa Liidust imporditava tervaviljaga, mis tänu EL subsideerimisele on tunduvalt odavam, kui seda suudavad pakkuda Põhja-Ameerika teraviljakasvatajad. USA põllumajandusminister Dan Glickman teatas, et riik subsideerib 30 000 tonni odra eksporti Al?eeriasse, Küprosele ja Norrasse. USA selline käik on otsene vastus suurele Soomest saabunud odralaadungile, mis jõudis Californiasse mõni päev tagasi.

Erinevalt Euroopa Liidust loobus USA mõne aasta eest põllumajanduse subsideerimisest.

?veitsi valitsus võttis kolmapäeval vastu seaduseelnõu, mille järgi loobutakse franki tagamise kohustusest kullareserviga, mis annab ?veitsi rahvuslikule pangale võimaluse loobuda poolest, s.o 1300 tonnist, kullavarust. Seaduseelnõu vajab heakskiitu kahekojalises parlamendis ning üldrahvalikul referendumil.

Rahandusministeeriumi sõnul ei alga kulla müük varem kui 1999. aasta lõpus või 2000. aasta alguses.

Kulla hinna dramaatilise languse vältimiseks müüakse see viie kuni seitsme aasta jooksul.

Kulla hind, mis veel teisipäeval liikus 297 USD/oz ümbruses, reageeris uudisele viiedollarilise langusega ning teispäeva pärastlõunal fikseeriti Londonis untsi hinnaks 292,75 dollarit.

?veitsi keskpanga 2590tonnine kullavaru on USA (8140 tonni) ja Saksamaa (2960 tonni) järel kolmandal kohal. Märkimisväärsed kollase metalli varud on veel rahvusvahelisel valuutafondil (3217 tonni) ja Euroopa valuutainstituudil (2782 tonni).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 18:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing