28. mai 1998 kell 22:00

Vene keskpank kaitseb rubla

Valuutaturgude peamine huvi oli eile Vene rublale suunatud. Kuigi Venemaa keskpank tõstis kolmapäeval rubla kaitsmiseks intressi seniselt 50-lt 150 protsendile, ei äratanud see investorites usaldust ja pankadevahelised üleöölaenude intressid tõusid 200 protsendini. Surve tõttu rublale kannatas eelkõige mark, sest Saksamaa on Venemaa suurim võlausaldaja ning mark vahetati kiiresti dollari vastu.

Analüütikute sõnul sõltub rubla saatus rahvusvahelisest valuutafondist. IMFi abi võtab siiski paar kolm päeva aega ning seniks jäävad turud närviliseks. Õnneks ei jäänud idanaaber ka ise, käed rüpes, istuma. Venemaa keskpank teatas eile, et teeb rubla kaitsmiseks dollari tugioste rubla vastu. Keskpanga nõukogu aseesimehe Sergei Aleksa?enko sõnul on nad dollareid ostnud juba kümnete miljonite ulatuses ning jätkavad seda ka edaspidi.

Peale dollari oli turvavaluutaks veel ?veitsi frank, mis tõusis marga suhtes kuue ja dollari suhtes 13 nädala kõrgeimale kursile. Frank tõusis ka tänu intressimäärade peale mängivatele spekulantidele. Diilerid, kes olid varem laenanud madala intressimäära eest franke, et neid kõrgema intressiga valuutadesse paigutada, hakkasid franke tagasi ostma. Väga riskantne mäng võib investoritele suuri tulusid tuua.

Analüütikute ootuse kohaselt jättis Saksamaa riigipank peamised intressimäärad muutmata. Pärastlõunastel Euroopa turgudel liikus dollar kursivahemikus 1,782--1,786 marka, Ühendriikide turgude avamisel langes USD 1,779 DEMini.

Hetkel kuum