1. juuni 1998 kell 22:00

Kagu-Aasiat ähvardab uus kriis

Jaapani jeen kukkus eile uuele seitsme aasta madalaimale tasemele (139, 67 USD/JPY), kuid 140 jeeni piiri ületamine ei olnudki nii lihtne, kui esialgu arvati. Tingimused olulisest tähisest läbimurdmiseks olid kõik olemas. Eile avaldatud andmete põhjal vähenes Jaapani autotööstuse toodang möödunud aastaga võrreldes 8%, valitsuse võlakirjade tulusus alanes uuele rekordtasemele (1,155%), mille tulemusena langes Tokio börsi Nikkei indeks 2,23 protsenti. Nagu sellest oleks veel vähe, liikusid kuuldused, et Nissan Motors on tuletisväärtpaberitega mängides saanud suuri kaotusi. Analüütikute sõnul on jeeni müüa lihtsam Saksa marga kui dollari vastu, sest nii Jaapani Pank kui ka teised tööstusriikide keskpangad jälgivad hoolikalt just seda valuutapaari.

Sellel nädalal jälgitakse peamiselt rahapoliitiliste otsuste tegijaid. Esimeses järjekorras tuleb vaadata Jaapani keskpanka. Jaapani kriis on kujunemas kogu regiooni kriisi uueks vaatuseks, mis võib endaga kaasa haarata ka Hiina ja Hongkongi. Jaapani Panga interventsiooniga võivad seepärast ühineda ka teised tööstusriigid. Saareriigi rahapoliitika tegijad on viimasel ajal oma suud lukus hoidnud. Mida pikem on vaikus, seda suuremamahulisemat interventsiooni on oodata.

Kuigi rubla taastas möödunud nädala lõpul suure osa oma usaldatavusest, jääb üle vaid oodata, kas rahvusvaheline valuutafond soovib eraldada lisasummasid. Toetust sai Venemaa ka USAst.

Reedel avaldatavatele USA palganumbritele seekord ilmselt tähelepanu ei pöörata.

Hetkel kuum