Miks viimane piir on nii kaugel?

04. juuni 1998, 00:00

Rootsi peaministrikandidaat Mona Sah-lin ostis võõra krediitkaardiga omale sukkpükse ja maksis raha mõni aeg hiljem tagasi. Sellest tõusis aga aasta suurim skandaal, sest Rootsis on võõras vara püha ja seadusega kaitstud. Kes selle põhimõtte vastu eksib, saab ühiskonnalt valusa õppetunni.

Eestis on avalikkusele teada kaks ministrit, kes on võõrast vara oma huvides kasutanud. Nad on endale lubanud tuhandeid kordi rohkem kui paari sukkpükse. Ja mõlemal on õigus. See on kummaline.

Ministrite Olari Taali ja Villu Reiljani seletustest tuleb välja, et nad ikka ei ole piisavalt korda saatnud. Mõni tilk on veel puudu, enne kui karikas täis saab ja avalikkuse valuläve viimane piir kätte jõuab. Kas see piir pole liiga kõrgel. Kui rahandusminister Mart Opmann paar aastat tagasi longero joomisest vindisena politseile vahele jäi, siis polnud see piisav põhjus tema tagasiastumiseks.

Kui endine siseminister Robert Lepikson oma tuliuue Jaguariga maanteel üle 200kilomeetrise tunnikiirusega vahele jäi, polnud seegi viimane piir. Enese õigustamiseks andis Lepikson korralduse kiirust mõõtvad politseinikud põõsastest välja ajada, et radaripüüdja suudaks kiirusemõõtmise varakult fikseerida. Karistuseta jäi ka kihutajast põllumajandusminister Ilmar Mändmets. Kuid ajakirjanduse ja avalikkuse pahameel saatis veoautojuhti, kes metsateel bussile otsa sõites mitme lapse surma põhjustas. Tahaks loota, et see mees ei võtnud enne rooliistumist eeskuju Mändmetsast või Opmannist.

Kindlasti võttis oma korrarikkujast isast eeskuju juhiloata Lepiksoni poeg, kes ema d?iibiga suurel kiirusel Pirital vastu puud kihutas.

Kindlalt omal kohal jätkab riigikogus Viktor Niitsoo, kes mõni aeg tagasi baaris avalikult nurka lasi ja naisterahvaid solvas. Riigikogu liikmena jäi tal õigust ülegi.

Nii nagu kirikuõpetajal ja avaliku elu tegelasel Illar Hallastel, kes pärast pikantset vahejuhtumit lõbutüdrukutega ühes Pärnu hotellis oma koduperenaisest abikaasa ja lapsed koduõuel avalikkusele näituseks üles rivistas.

Näidetest ehk aitab. Kõigi nende juhtumite puhul on puudu jäänud seadusest, mille alusel kurikaelad kohtusse kaevata.

Samas pesevad kõik hambaid ilma seaduseta ja käivad lõunat söömas ilma seaduseta. Tõenäoliselt jõuab enne viimnepäev kätte, kui justiitsministeerium kõiki poliitikute sulitempe ennetavate seadustega valmis jõuab.

Lahenduse on välja pakkunud rootslased: pahateo sooritanul tuleb tagasi astuda. Olen päris kindel, et peaminister Mart Siimanni korraldusel läheksid nii Opmann, Reiljan kui ka Taal. Aga miks Siimann seda ei tee?

Tõenäoliselt sõidab ta ise autoga vindisena, longeropurk taskus, kiirusega üle 200 km/h, spekuleerib aeg-ajalt riigikantselei rahaga aktsiafondides ning põeb psühholoogilist krampi siis, kui valetab riigikogule ja presidendile. Ehk teeb ta ka midagi, millest Maarika kuulda ei tahaks?

Kuidas teisiti põhjendada seda, et viimane piir on nii kaugel.


Inno Tähismaa on Äripäeva uudistetoimetaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing