Gaasi hind Euroopas võib langeda 25-30%

05. juuni 1998, 00:00

Kolmapäevane Financial Times avaldas uurimustulemused, kus prognoositakse loodusliku gaasi hinna alanemist Euroopas 25-30 protsendi võrra. Hinnalanguse põhjuseks peetakse suurte gaasitootjate (Venemaa, Holland, Norra, Al?eeria ja Suurbritannia) toodangu ja ekspordi kasvu 50 mld kuupmeetri võrra, mis on võrdne 10 protsendiga Euroopa riikide nõudlusest.

Hinnalanguse üheks põhjuseks on ka konkurentsi tihenemine, seda eriti Euroopa loodeosas. Suurbritannia on oma gaasituru avanud täielikule rahvuvahelisele konkurentsile. Mandri-Euroopa tõenäoliselt nii liberaalsele poliitikale ei lähe, kuid Euroopa Liidu direktiivide kohaselt tuleb eksisteerivad monopolid likvideerida. Selle tulemusena vähenevad seniste monopolide kasumimarginaalid, mis ulatuvad praegu 15-25 protsendini ja isegi enam.

Esmsapäeval langes suhkru hind Chicaga kohvi, suhkru ja kakaobörsil kõigi aegade madalaimale tasemele. Juulilepingute hind langes 8,07 USA sendini, oktoobrilepingute hind aga 8,25 sendini nael. Spekulatiivne hinnalangus ei meelitanud ostma füüsilise suhkru tarbijaid. Venemaal, kes on maailma suurim suhkru importija, oli finantskriisi tõttu tähtsamat teha kui mõelda odava suhkru peale. Majanduskriisi tõttu on kahanenud nõudlus ka Aasias.

Väärismetallide turul on tekkinud kahtlused pidevast, kuid seni identifitseerimata pallaadiumimüügist alates selle aasta algusest. Venemaa, maailma suurim eksportija, ei ole ametlikult väärismetalli tarninud, kuid analüütikute kahtlused on suunatud just Venemaale, kes katkestas pallaadiumi ekspordi bürokraatlikel põhjustel. Hinnad on langenud -- kolmapäeva pärastlõunal fikseeriti pallaadiumi hinnaks Londonis 258 dollarit unts, mis on madalaim fiksing alates 12. märtsist. Langenud on ka metalli liisinguintressid.

Toornafta hind tõusis eile järsult, sest ajakirjandusse lekkis info, et Saudi Araabia, Venezuela ning Mehhiko naftaministrid kohtusid kolmapäeval-neljapäeval salaja Amsterdamis, arutamaks toodangu vähendamist 500 000 barreli võrra ööpäevas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing