9. juuni 1998 kell 22:00

Maapanga kliendid jooksid Hoiupanka

«Arvete avamine kasvas plahvatuslikult eile ja nii ka täna,» kinnitas eile õhtupoolikul Hoiupanga avalike suhete juht Kristi Liiva. Kui tavalisel päeval avab Hoiupank keskmiselt 300 kontot, siis esmaspäeval avati 1706 kontot. Sellest lõviosa, 1543, avasid eraisikud ja põhiliselt oli tegemist Virumaa elanikega, rääkis Liiva.

Esmaspäeval teatasid Maapanga nõukogu ja juhatus otsusest teha panga aktsionäridele ettepanek Maapank vabatahtlikult likvideerida. Kõigi viimastel päevadel enne panga sulgemist laekunud palga, pensioni ja lastetoetuste kättesaamiseks on inimestel vaja avada uus konto, teatas rahandusministeerium. «Maainimestel on valida Hoiupanga ja Ühispanga vahel,» nentis rahandusministeeriumi kantsler Agu Lellep.

Lellepi kinnitusel on ametite vahel kokkulepped kõigi viimaste päevade ülekannete kordamiseks, et inimesed rahata ei jääks. Reedel Maapanka kantud 1,2 miljonit krooni palgaraha ja 0,4 miljonit krooni lastetoetusi kannab riigikassa taas üle, saades ise raha tagasi, kui Maapank taas avaneb. Sama puudutab Lellepi sõnul pensionäre, kel jäi Maapanka kinni kokku 15 miljonit krooni. Sotsiaalkindlustusameti raha 1500 pensionärile jäi kinni Eesti Posti kontole, aga pensionärid saavad pensioni sidejaoskonnast või postkontorist, rääkis Lellep. «Sama skeem, kui Maapank läheb lahti, saab Eesti Post oma raha sealt tagasi,» tähendas ta.

Muretsemiseks ei ole rahandusministeeriumi ja Eesti Panga teatel põhjust ka EVP- ja väärtpaberikontode omanikel, sest pank on ainult väärtpaberite vahendaja. «Nad on keskdepositooriumis arvel ja pole kuhugi kadunud,» selgitas Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann. Lihtsalt neid hakkab haldama mõni teine pank, kusjuures on vähetõenäoline, et mõni pank Maapanga kõik väärtpaberikontod tervikuna üle võtab, rääkis ta.

Seega saab soovitada väärtpaberiomanikele avada konto mõnes teises pangas ja teatada Maapanka, kuhu väärtpaberid üle kanda, lausus Kuusmann. «Ei julge lubada, et täna-homme, aga lähipäevil peaks väärtpaberiomanike mure lahendatud saama,» arvas Kuusmann.

Hetkel kuum